Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Co się dzieje z eksportem pomidorów z Maroka?

Rząd marokański próbuje wywrzeć presję na lokalne ceny pomidorów poprzez wstrzymanie eksportu na rynki europejskie. Ze względu na zbliżający się ramadan pomidor jest ważnym produktem dla marokańskich konsumentów, ponieważ stanowi podstawę zupy spożywanej w tym czasie. Europejski importer twierdzi, że nie można już kupić pomidorów z Maroka, natomiast marokański eksporter twierdzi, że dotyczy to tylko produktów gorszej jakości.

Według jednego z holenderskich importerów pomidorów, wygląda na to, że Maroko całkowicie wstrzymało eksport swoich pomidorów na rynki europejskie: "Okrągłe pomidory z Maroka nie mogą opuścić kraju. Rząd marokański podjął decyzję o zaprzestaniu eksportu pomidorów do UE, ponieważ ceny pszenicy i żywności ogólnie rosną. Argumentacja jest taka, że jeśli przestanie się eksportować pomidory, a zamiast tego przeznaczy się je na konsumpcję krajową, ceny mogą nieco spaść. Ramadan zaczyna się na początku kwietnia, więc rząd chce mieć pewność, że wystarczająca ilość pomidorów pozostanie w Maroku, aby ludzie mieli co jeść w czasie ramadanu. Pomidory przekąskowe mogą być eksportowane, ale producenci nie mogą napełniać kontenerów tylko pomidorami przekąskowymi, więc jest to kolejny problem, z którym muszą się uporać."

Według Fatihy Charrat, dyrektor ds. handlu i marketingu w firmie Delassus, rząd interweniuje tylko po to, by zapewnić, że pomidory kat. 2 nie są eksportowane dla większych zysków: "Ponieważ rynek pomidorów okrągłych jest bardzo silny w Europie, importerzy wywierają presję na marokańskich dostawców. Spowodowało to dwa problemy. Po pierwsze, w krytycznym momencie nastąpił wzrost cen na rynku krajowym. Pomidor jest podstawą hariry, marokańskiej zupy spożywanej w czasie ramadanu. Oznacza to, że brak pomidorów w tym okresie jest katastrofalny w skutkach dla konsumentów. Drugą kwestią jest to, że niektórych eksporterów do rozpoczęcia wysyłki pomidorów kategorii 2 zachęciłyby ceny w Europie. Aby uniknąć eksportu pomidorów kat. 2 i ustabilizować nasz rynek krajowy, ONSSA, marokański urząd ds. bezpieczeństwa żywności, zwiększy poziom kontroli, aby uniemożliwić eksport pomidorów kat. 2. Rząd wstrzymał już eksport do krajów afrykańskich, które stosują kat. 2. Dotyczy to tylko pomidorów okrągłych, pomidory przekąskowe są nadal w porządku."

W późniejszej aktualizacji Charrat stwierdził: "Właśnie dowiedzieliśmy się, że Moroko zmniejszy tygodniowy wolumen o 40 procent. Tak więc eksport jest teraz zwolniony po spotkaniu APFel, stowarzyszenia producentów owoców i warzyw, z rządem."

Inny marokański handlarz owocami stwierdził, że w rzeczywistości nie ma oficjalnego zakazu, ale kontrole jakości zmuszają do kierowania pomidorów przeznaczonych na eksport na rynek lokalny: "Z powodu złych warunków uprawy mamy mniejsze zbiory pomidorów. To z kolei spowodowało wzrost cen na rynku lokalnym, tuż przed Ramadanem, który przypada w przyszłym tygodniu. Mieszkańcy skarżą się na wysokie ceny do władz. Obecnie rząd marokański nie wprowadził oficjalnego zakazu sprzedaży pomidorów. W odpowiedzi na to rządowa agencja kontroli jakości pojawia się w pakowalniach, gdzie odrzuca partie przeznaczone na eksport z "powodów jakościowych". Zmusza to producentów do sprzedaży pomidorów na rynku lokalnym, aby złagodzić niedobór i, miejmy nadzieję, obniżyć ceny".

Bloomberg podaje, że Maroko co roku wysyła do Unii Europejskiej około 430 tys. ton pomidorów, co czyni je największym zewnętrznym dostawcą Unii. Z powodu suszy w tym północnoafrykańskim kraju, cena jednego z najtańszych świeżych podstawowych produktów spożywczych w Maroku gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach. Inflacja wywołała rzadkie protesty w tym kraju.

Ograniczenia eksportu spowodowałyby obniżenie lokalnej ceny pomidorów o połowę, do poziomu poniżej 5 dirhamów (0,46 euro) za kilogram.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE