Czas na wzrost cen polskich gruszek?
Na polskim rynku ceny gruszek pozostają wysokie, aczkolwiek trend wzrostowy cen owoców z krajowych zapasów, który trwał od listopada zeszłego roku, został zahamowany na początku lutego, a w drugiej połowie zeszłego miesiąca doszło nawet, jeśli chodzi o cenę średnią dominującej odmiany – Konferencji, do niewielkiej korekty zniżkowej. Widać to na naszym wykresie poniżej.
Mimo to średnia cena Konferencji w dużym hurcie pozostawała przez większość sezonu rekordowa względem poprzednich lat. Ostatnio przez chwilę jednak znalazła się poniżej pułapu sprzed roku. Nie jest to nic zaskakującego, skoro według danych WAPA zapasy gruszek w Polsce na początku lutego były wyższe niż w poprzednich latach. Różnica nie była aż taka wielka, ale była. WAPA podało stan zapasów na 22,5 tys. ton wobec 20,0 tys. ton rok wcześniej.
Jednak teraz średnia cena znów jest wyższa od zeszłorocznej. Ceny Konferencji w dużym hurcie to teraz najczęściej 4,50-4,80 zł/kg, co daje średnia 4,65 zł/kg, wobec poziomu 4,40 zł/kg rok temu. Wzrost cen był najpewniej możliwy z powodu dobrego popytu. Nie bez znaczenie jest i to, że choć w Polsce zapasy gruszek były wyższe niż w poprzednich latach, to w europejskich krajach WAPA już nie. Według przytoczonych danych z początku lutego było to 404 tys. ton, wobec poziomu blisko 411 tys. ton rok wcześniej. Co więcej te 404 tys. ton to najmniejszy stan zapasów gruszek w Europie w porównaniu do poprzednich dziesięciu lat.
Dobry popyt na rynku międzynarodowym i niskie zapasy w Europie są przesłanką, że obecne zwyżka cen polskich gruszek znajdzie swą kontynuację i średnia ich cena w dużym hurcie utrzyma się powyżej pułapu z poprzedniego sezonu, a było to 4,75 zł/kg w kwietniu.
Zapasy gruszek w lutym wg WAPA
"Eksport gruszek konferencyjnych ma się świetnie, ale w przypadku gruszek Lukassen panuje impas
czytaj dalej
"Wpływ napływu gruszek z zagranicy jest ograniczony".
czytaj dalej