Czy Indie otworzą granice dla cebuli?
Święta już za nami, ale handel cebulą w Holandii wciąż wydaje się być nieco w trybie świątecznym właśnie. 1. tydzień br., według kilku pracowników, nie jest rozczarowujący pod względem tego, co jest do zrobienia. Po tym często następują komentarze, takie jak to, że w 1. tygodniu był o jeden dzień roboczy mniej, niektórzy pracownicy mieli wolne, a niektórzy musieli nadrobić zaległości z poprzedniego tygodnia.
Według niektórych uczestników rynku w bieżącym tygodniu może być więcej handlu. Ale znowu, zależy z kim rozmawiasz. Niektórzy mówią: "Początek stycznia jest częściej spokojny, więc wszystko, co się trafi, jest dobrą rzeczą", podczas gdy inni uważają, że wszystkie wolumeny mniejsze niż w połowie grudnia, są rozczarowujące.
Duże wahania w cotygodniowym eksporcie nie wpływają dobrze na zaufanie wśród nabywców cebuli. Kilka stabilnie dobrych tygodni eksportu z rzędu to rzadkość w tym sezonie, a całkowity eksport do 50. tygodnia jest o 15 procent niższy niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu. W porównaniu z poprzednim sezonem Polska trzyma się nieco z dala od rynku holenderskiego. Niepokoje na Morzu Czerwonym są kolejną przeszkodą dla eksportu na Bliski Wschód i do Azji. "Zobaczymy tylko, kiedy cebula z Nowej Zelandii będzie musiała iść w naszą stronę, a Morze Czerwone znów będzie wolne" - powiedział jeden z eksporterów.
Nowi partnerzy handlowi
Wydarzenia na rynku azjatyckim następują po sobie w szybkim tempie. W ostatnich tygodniach eksporterzy prowadzący interesy z Indonezją mieli problem z certyfikacją fitosanitarną. Przez pewien czas wydawało się, że żadna holenderska cebula nie może w ogóle trafić do Indonezji. Skończyło się to dobrze, ale w tym sezonie kraj ten przyjął mniej holenderskiej cebuli, a w obecnej sytuacji eksport do Indonezji całkowicie zakończył się 1 stycznia. Nie jest tak, że Indonezja nie potrzebuje importu cebuli. W tym celu Indonezja dążyła jedynie do zbliżenia z Indiami. Niektóre źródła donoszą, że Indonezja chciałaby importować 900 000 cebuli z Indii. Problem polega na tym, że Indie w znacznym stopniu ograniczyły eksport cebuli w ostatnich miesiącach, wprowadzając zakaz eksportu, cła eksportowe i ceny minimalne.
Indyjska polityka cebulowa ulega jednak zmianie. Zarówno hurtowe, jak i konsumenckie ceny cebuli spadły w Indiach w ubiegłym miesiącu o około jedną trzecią. Kilka indyjskich mediów donosi, opierając się na źródłach w handlu i rządzie, że Indie chcą zezwolić na eksport za pośrednictwem spółdzielni rządowych. Według tych samych mediów interwencja rządu w postaci systemu kwot nie jest zbyt skuteczna. Cebula Kharif (jak nazywa się cebulę uprawianą w porze deszczowej) wchodząca obecnie na rynek nie nadaje się do przechowywania. To, co rząd skupuje od producentów, musi zostać natychmiast sprzedane. Zbiory Kharif w mniejszym lub większym stopniu służą jako wypełnienie wszelkich luk w cebuli Rabi (główne zbiory), a dzięki cebuli Kharif cebula Rabi (którą można konserwować) jest swobodnie sprzedawana, na przykład na eksport.
Ceny cebuli w workach w notowaniu DCA była w 1. tygodniu pod pewną presją. Wynika to częściowo z faktu, że sortowacze próbują zdobyć dodatkowe zamówienia i w tym celu grają ceną. Dla niektórych jednak, zapasy sortowanej cebuli pozostawały w magazynie zbyt długo i są teraz zbyt szczęśliwi, aby się z nimi rozstać.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 49 euro/100 kg; (-2,0 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 49,50 euro/100 kg (-1,0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 51 euro/100 kg (-1,9 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 51,50 euro/100 kg (-1,0 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes - brak notowań z 52. tyg.
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
38 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40,50 euro/kg (0 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
36 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40,50 euro/kg (0 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
39,50 euro/kg (-2,50 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40,50 euro/kg (+0 proc.).