Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Duży popyt na czosnek egipski

Sezon na egipski czosnek wkracza w pełni, mówi Mai Yassin, kierownik eksportu w Stars of Export. "Przez ostatnie dwa miesiące było tu zimno, ponieważ sezon na czosnek rozpoczął się w połowie stycznia. Teraz pogoda się ociepla i zaczynamy widzieć większe rozmiary główek czosnku na polach. Mimo że popyt na czosnek był duży już od jakiegoś czasu, próbowaliśmy opóźnić rozpoczęcie dostaw do czasu, aż czosnek większych rozmiarów stanie się dostępny. Oznacza to, że teraz zaczniemy działać pełną parą".

Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, Yassin stwierdził, że nie odczują jej bezpośrednio, ale nadal spodziewa się spadku wolumenów na rynku europejskim: "Dla nas głównymi rynkami zbytu są Holandia i Niemcy, czasami wysyłamy ładunki do Bułgarii lub Francji. Wojna na Ukrainie z pewnością będzie miała wpływ także na nasz sezon czosnkowy". Egipt nie eksportuje bezpośrednio do Rosji, ale rynki europejskie czasami eksportują nasze produkty do krajów trzecich. Oznacza to, że obecna wojna będzie miała wpływ na wielkość eksportu z Egiptu. Ponadto ze względów ekonomicznych, a także z uwagi na Covid i wojnę, ludzie starają się minimalizować wydatki, co oznacza, że ilość eksportowanych produktów może być mniejsza. Wszystko będzie zależało od reakcji rynku na obecną sytuację".

"Ceny czosnku były niższe niż w zeszłym roku, ale w przypadku czosnku suchego ceny mogą być w tym sezonie nieco wyższe. Wynika to z bardzo dobrych zbiorów i jakości, jakie mieliśmy w tym roku w przypadku czosnku suchego" - stwierdza Yassin. "Obecnie eksportujemy świeży czosnek biały i fioletowy, a w połowie marca rozpoczniemy kontrakty na ilości świeżego czosnku. Przygotujemy transporty na początek maja, kiedy to rozpoczniemy eksport świeżego suchego czosnku. Będziemy bardzo zajęci czosnkiem do końca lipca".

Chociaż koszty rosną, Stars of Export robi, co może, aby nie doprowadzić do wzrostu cen czosnku: "Wzrost kosztów energii, transportu i surowców ma realny wpływ na rynek. W przypadku naszej firmy zdecydowaliśmy się odciąć je od naszych zysków, aby utrzymać działalność handlową. Oznaczało to pewne poświęcenie zysków, ale alternatywą byłoby podniesienie cen, a to naszym zdaniem nie byłoby dobre dla rynku". podsumowuje Yassin.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE