Europa musi zrobić to dla holenderskiej cebuli
Za partię dobrej cebuli, z którą firma sortująca może sobie poradzić bez jakiegokolwiek problemu, w bezpośredniej dostawie płaci się w Holandii nawet więcej niż sugerują notowania na regionalnych giełdach. To jednak tylko niewielka część rynku. Plantatorzy, którzy zauważyli na przykład zieloną kropkę w cebuli lub którzy mają towar, którą trzeba teraz odebrać, aktywnie poszukują nabywców. Dla tych producentów nie musi być to być cena powyżej 40 euro. Ale to też nie jest to bardzo duża grupa dostawców. Wyraźnie wskazuje to na sprzeczności na obecnym rynku cebuli.
Jesienią ubiegłego roku kilka sortowaczy prowadziło transakcje terminowe po cenach około 45-50 euro. Ten zapas teraz będzie miał wpływ na popyt przez jakiś czas. Kupowanie dobrej cebuli znacznie taniej, dodatkowo od producenta, również nie wchodzi w grę. "To kwestia siedzenia spokojnie, gdy cię golą brzytwą", mówi jeden z sortowaczy. Pakowacze są bardzo zależni od europejskich klientów. Niektórzy z nich nadal pracują w kierunku Karaibów lub Bliskiego Wschodu, ale z pewnością nie jest to większość. Pakowanie dużej ilości przy obecnej cenie cebuli workowanej nie ma sensu, według osób wtajemniczonych. W porównaniu do niemieckiej cebuli, holenderska nie jest dużo droższa.
Konkurencja
Możliwe, że eksport cebuli, która jest na pograniczu klasy II i rzekomo jest sprzedawana jako jakość przemysłowa polskim nabywcom, ma teraz nieco sensu. W ostatnich tygodniach polscy nabywcy płacili stosunkowo dobre pieniądze za tę cebulę i nie można wykluczyć, że część z niej trafiła w Polsce na linię sortowania i trafiła do sprzedaży detalicznej. Tak czy inaczej, popyt na bigbag z bloku wschodniego był w 7. tygodniu dość cichy.
Ceny cebuli workowanej w notowaniach DCA pozostały w 7. tygodniu bez zmian. Cebula gruba i supers odpowiednia dla południowej Europy łatwo znajduje nabywcę. Nie ma też potrzeby targowania się o średnie pochodzące z takich partii. Sprzedaż do Anglii jest nieco trudniejsza. Trójki i średniaki z partii są znacznie trudniejsze do pozbycia się.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 41 euro/100 kg; (0 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 42 euro/100 kg (0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 47 euro/100 kg (0 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 49 euro/100 kg (0 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
36 euro/kg (+1,4 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
41 euro/kg (+6,5 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
35,50 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
38,50 euro/kg (-1,3 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
38 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
39,50 euro/kg (0 proc.).
Rynek cebuli w UE: Będą nowe rekordy cenowe?
Egipscy eksporterzy cebuli czekają na wznowienie eksportu
Czy eksport cebuli został ponownie zakazany przez Tadżykistan?
czytaj dalej