Sprzeczności utrzymują holenderski rynek cebuli w równowadze
Na rynku cebuli wszystko albo nic. Kiedy sprawy nie idą dobrze, plantatorzy, handlowcy i pakowacze wpędzają się nawzajem coraz głębiej w dołek. Kiedy sprawy mają się dobrze, gracze rynkowi doprowadzają się nawzajem do jeszcze większego szału. Czasami wydaje się, że brakuje złotego środka. Patrząc w tym świetle, znajdujemy się w dość szczególnej fazie. Niektórzy uczestnicy holenderskiego rynku cebuli "po prostu muszą zobaczyć, że to działa", podczas gdy inni oczekują, że "do tej pory osiągnęli już dno". Plantatorzy, którzy, na przykład z powodu pierwszych oznak kiełkowania, nie mogą i nie chcą dłużej czekać ze sprzedażą, stają się bardziej otwarci na kupujących, podczas gdy rolnicy z grubą, twardą i białą cebulą nie myślą jeszcze o rozstaniu się z towarem przy cenie poniżej 50 euro. Wydaje się, że obie grupy tworzą w ten sposób równowagę na rynku.
Zacisk w środku
Wąskie gardło na rynku cebuli jest, jak się wydaje, bardziej w środkowym segmencie. Mierna cebula trafia głównie do (polskiego) przemysłu. Jeśli towar jest tylko trochę lepszy, niektóre firmy sortujące mogą nadal widzieć biznes, pod warunkiem, że cena jest odpowiednia. Najwyższej jakości gruba cebula natomiast wymaga dużych pieniędzy. Posortowana i gotowa do wysyłki do Hiszpanii lub Włoch, może być również sprzedawana za dobrą cenę w workach. Drobniejsze partie, w których kolor jest nieco inny, ale poza tym są dobre, to miejsce, w którym wszystko idzie nieco płynniej. Niskie ceny w wysokości 30 euro, które oferują niektórzy handlowcy, są zbyt niskie dla producentów, a niskie ceny w wysokości 40 euro, które rolnicy uważają za bardziej realistyczne, są często zbyt wysokie dla kupujących. Ponieważ sprzedaż nie idzie zbyt szybko, sortowacze nie mają również potrzeby szybkiego uzupełniania zapasów roboczych. Brak czasu może jednak sprawić niespodziankę w nadchodzących tygodniach.
Notowania DCA dla cebuli w workach wykazują plus na całej planszy. Zapasy trojaczków i średniaków, które zbyt długo znajdowały się w suszeniu, zostały dość mocno wyczyszczone, dzięki czemu na rynku znów jest dość miejsca. Poszukiwane jest głównie cebula gruba i supers nadająca się do południowej Europy.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 41 euro/100 kg; (+2,5 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 42 euro/100 kg (+2,4 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 47 euro/100 kg (+2,2 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 49 euro/100 kg (+2,1 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
35,50 euro/kg (-6,6 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
38,50 euro/kg (-3,8 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
35,50 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
39 euro/kg (0 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
38 euro/kg (-1,3 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
39,50 euro/kg (0 proc.).
Ceny cebuli w Polsce nie poszły zeszłorocznym śladem
W Holandii zebrano więcej sadzeniaków cebuli, mniej ziemniaków
czytaj dalej