Każdego miesiąca dzwonimy do kilkuset firm, aby zapytać o ceny. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Globalne trendy w handlu kakao: jak surowce spożywcze zmienią rynek?

2024-06-14 12:55

Aktualne trendy w handlu kakao

Jeśli chodzi o bieżącą sytuację na rynku kakao, to dominujący wpływ ma tutaj bardzo duży wzrost cen tego surowca. Jest to zmiana, która znacząco wpłynęła na obraz tego rynku. Do kwietnia 2024 ceny kakao na giełdzie w Londynie wzrosły pięciokrotnie. Wynika to między innymi z tego, że zbiory w Afryce są słabe, co wynika ze złej pogody i chorób upraw. Ten surowiec rolny w 2024 osiągnął najwyższy poziom w historii. Biorąc pod uwagę te wahania cen, nie dziwi fakt, że rynek kakao jest zmienny.

Wpływ kakao na rynek surowców spożywczych

Kakao ma bardzo szerokie zastosowanie w produkcji żywności, a szczególnie jeśli chodzi o przemysł cukierniczy. Kakao to oczywiście podstawowy składnik do produkcji czekolady, ale także innych wyrobów cukierniczych. Zapotrzebowanie na takie produkty jest stale na wysokim poziomie i ma tendencję wzrostową. Dlatego też popyt na kakao ciągle jest na wysokim poziomie. Obecnie ceny kakao są wysokie, co bezpośrednio przekłada się na ceny końcowe produktów z zawartością kakao. Istnieje też opcja, że wzrastające ceny kakao, będą prowadziły do poszukiwania zamiennika tego produktu. Produkty naturalne to świetna propozycja dla osób, które szukają wysokiej jakości. Kakao w proszku to wysokiej jakości produkt, który zawiera witaminy, minerały, a także ma właściwości przeciwzapalne.

Globalni gracze na rynku kakao

Jeśli chodzi o światowych producentów ziaren kakao, jak międzynarodowe firmy, które je przetwarzają i dystrybuują, to można tu wymienić kilku uczestników. Główny producent kakao, mający 40% produkcji światowej to Wybrzeże Kości Słoniowej. Tuż za nim, plasuje się Ghana, która jest odpowiedzialna za 20% światowej produkcji. Trzeci największy producent kakao to Indonezja, a w Ameryce Południowej ten tytuł przypada dla Ekwadoru. Warto wymienić również Nigerię, która eksportuje ziarna kakaowe do Europy i Ameryki Północnej. Czołowi giganci zajmujący się przetwarzaniem i dystrybucją kakao to Foodcom S.A., Barry Callebaut, Olam International, Nestlé, Mondelēz International, a także The Hershey Company i Mars, Incorporated. Warto również wspomnieć o idei zrównoważonego rozwoju w uprawie kakao, która sprawia, że warunki socjalne pracowników i dbałość o środowisko nabierają dużego znaczenia w produkcji kakao.

International Cocoa Organization to organizacja skupiająca kraje produkujące kakao, która odgrywa dużą rolę w równowadze tego rynku. Natomiast Certyfikacje typu Fair Trade i Rainforest Alliance pomagają pracownikom upraw kakao w osiągnięciu lepszych warunków życia. Dobra opcja na to kakao w proszku w opakowaniu 25 kg, które z powodzeniem możesz wykorzystać na użytek domowy.

Przyszłość handlu kakao

To jak będzie się kształtował dynamiczny rynek kakao, w dużej mierze zależy od warunków klimatycznych, wzrastającego znaczenia koncepcji zrównoważonego rozwoju, rosnącego popytu na produkty z czekoladą, wahania cen tego surowca, a także trendów dotyczących zdrowej żywności. Te wszystkie czynniki muszą brać pod uwagę zarówno producenci, jak i dystrybutorzy kakao, tak aby współpracować ze sobą i mieć na uwadze jak najwyższą jakość tego produktu. Można powiedzieć, że wahania cen kakao stwarzają ryzyko, że produkt ten będzie zbyt drogi, aby być atrakcyjny dla konsumentów. Kakao jest w dużym stopniu zależne od zmian klimatycznych, a przede wszystkim suszy, która nie jest korzystna dla drzew kakaowych. W efekcie zmniejszają się plony, a także ich jakość, co prowadzi do zwiększenia kosztów kakao i jego dostępności.

Słowa kluczowe: kakao
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem