Golden Delicious – Polska w korzystnym położeniu
Według danych WAPA stan zapasów jabłek odmiany Golden Delicious na dzień 1 stycznia bieżącego roku wynosił 130 tys. ton. To o 30 tys. ton więcej niż w zeszłym roku (+30 procent), co mogłoby być informację niepokojącą, jako że większe zapasy oznaczają zazwyczaj większą presję na cenę. Nawet w obecnej fazie zimowo-wiosennej części sezonu handlowego.
Ale dane te wato nałożyć na tło, jakim są informacje o zapasach Goldena w całej UE. Wedle tych samych danych WAPA na 1 stycznia było to 886 tys. ton. I był to jeden z najniższych stanów zapasów odmiany Golden w krajach UE w ostatnich latach. Dla porównania na początku stycznia 2020 było to 1 059 tys. ton, czyli mamy tu spadek o 16 procent rok do roku.
Wydaje się więc, że polscy producenci jabłek odmiany Golden Delicius są na dobrej pozycji względem swoich konkurentów z UE. Mają trochę więcej jabłka niż rok temu, a w skali Unii jest go mniej. Oczywiście ważna jest tu też jakość, ale punkt wyjścia na kolejne miesiące jest obiecujący.
Jeśli chodzi o ceny Goldena w polskim dużym hurcie, to w skupie za kaliber 70+ jest to najczęściej 1,70-2,00 zł/kg i ten przedział pozostaje od pewnego czasu stabilny, co widać na wykresie. Widać tam także, że obecna cena średnia 1,85 zł/kg jest taka, jak w analogicznym okresie zeszłego roku. Wtedy nie zmieniała się ona przez dłuższy czas, czy w tym sezonie będzie podobnie?