Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Holandia - duża część cebuli na polach pozostaje wyłączona

Jak dotąd w Holandii nie udało się zebrać dużej ilości cebuli z pól, która nagle pojawiłaby się na rynku. Według kilku osób wtajemniczonych, stosunkowo dużo cebuli trafiło do tymczasowych magazynów. Trudno powiedzieć, czy jest to spowodowane brakiem ciężarówek, czy też tym, że plantatorzy spodziewają się większej ilości towaru. Pytanie, które teraz wisi nad rynkiem w perspektywie krótkoterminowej, brzmi: kiedy ta cebula będzie musiała wejść do gry?

Zazwyczaj połowa października jest terminem, gdy ziemniaki mają trafić do szopy, w której obecnie znajduje się cebula. W przypadku cebuli, która ma już nowego właściciela, producenci będą się tego trzymać. Po późnym terminie sadzenia zbiory ziemniaków nie będą wczesne. Fakt, że ziemniaki i tak nie zostały jeszcze zebrane, może sprawić, że kuszące będzie przechowywanie cebuli przez kilka tygodni dłużej. W przypadku cebuli, która nie została jeszcze sprzedana, plantatorzy również wydają się nieco mniej spieszyć ze znalezieniem nabywcy. Nie oznacza to, że ceny dla producentów nagle wzrosły, ale można zauważyć, że rolnicy są nieco bardziej zdecydowani w porównaniu do sytuacji sprzed miesiąca.

Holendrzy zabierają się do pracy
W eksporcie, został osiągnięty pierwszy tydzień z wolumenem 30.000 ton. Eksporterzy i sortowacze nie są przepełnieni entuzjazmem. Każdy ma dobrą robotę do wykonania, ale konieczność zaangażowania wszystkich mocy przerobowych i praca na dwie zmiany, aby zrealizować wszystkie zamówienia, nie wchodzi w rachubę. Biorąc pod uwagę wzrost areału, nawet przy średnim plonie, nadal musi zostać sprzedana duża ilość cebuli . Kilka tygodni z 35 000 lub 40 000 ton byłoby pod tym względem mile widziane.

Niektórzy kwestionują, czy sprzedaż na poziomie 40 000 jest nadal wykonalna. Dość duży gracz, który zwykle robi całkiem sporo na początku sezonu, czeka teraz bezczynnie. Być może jeszcze trudniej jest poradzić sobie z personelem. Wiele firm sortujących zainwestowało w sortowniki optyczne, ale nadal potrzebny jest odczyt ręczny. Potrzebni są również ludzie do podawania i odbierania. Trudno jest znaleźć ludzi do pracy, narzeka kilku sortowaczy.

Notowana DCA cen cebuli w workach pozostały dość stabilna. Zamiast wzrostu, który był nieco oczekiwany w zeszłym tygodniu, ceny worka utrzymały w dużej mierze niezmieniony poziom. Duże rozmiary pozostają rzadkie i dobrze wycenione. Drobniejsze, a zwłaszcza trojaczki, są pod niewielką presją.

Notowania giełdowe:

Cebula workowana 35-50 mm: 18,50 euro/100 kg; (-2,6 proc.);

Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 20,50 euro/100 kg; (0 proc.);

Cebula workowana 60-80 mm: 21,50 euro/100 kg (0 proc.);

Cebula workowana +80 mm: 24 euro/100 kg (0 proc.).

Giełda Goes

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,75 euro/kg (+2,4 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,75 euro/kg (+2,4 proc.).

Giełda Middemeer

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,25 euro/kg (+2,5 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,25 euro/kg (+2,5 proc.).

Giełda Emmeloord

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
9 euro/kg (+5,9 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
11 euro/100 kg (+4,8 proc.).

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE