Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Holandia - podaż zaczyna dominować na rynku cebuli

Do 29. tygodnia wszystko było dokładnie odwrotnie. Podaż cebuli z dymki była skromna i ledwo nadążała za popytem ze względu na obfite opady deszczu i opóźnioną dostępność. W 20. tygodniu zrobiło się znacznie bardziej sucho i podaż rośnie. Będzie ona znacznie większa między pierwszym a drugim tygodniem sierpnia, kiedy większość pól wyrośnie i będzie musiała zostać „wyeliminowana”. W międzyczasie można również powiedzieć, że rynek cebuli w Holandii przeszedł od rynku napędzanego popytem do rynku napędzanego podażą.

Zapotrzebowanie nie jest obecnie zbyt duże, jak twierdzą gracze, choć z pewnością jest wiele do zrobienia. Wciąż mówi się o letniej przerwie dla niektórych i oczekuje się, że w tych przypadkach wznowienie przerobu nastąpi na początku sierpnia. Nie są to więc złe tygodnie pod względem sprzedaży, ale Afryka zależy tylko w pewnym stopniu od rynku. A jeśli chcesz sprzedawać duże ilości, wkrótce będziesz potrzebować tych statków w portach, aby móc intensywnie eksportować. Zwłaszcza, że wkrótce zakotwiczą w holenderskich portach statki z miejscem docelowym w Senegalu i sprawy mogą potoczyć się szybko. Chociaż dopiero okaże się, co i jak. W zeszłym roku popyt ten wystartował wcześnie. W tym roku wydaje się, że tak się nie stanie i może to być dopiero koniec sierpnia, według kilku osób wtajemniczonych. Trudno jednak powiedzieć coś konkretnego na ten temat.

Dno nie zostało osiągnięte
Pola z cebulą wyglądają całkiem przyzwoicie pod względem plonów, a w tym roku nastąpił również pewien wzrost areału. Poprawa pogody sprawiła, że kilogramów przybywa i wszystko to musi zostać usunięte w nadchodzącym okresie. Wraz z rosnącą podażą wywiera to presję na cenę worka, a tym samym na cenę producenta. Podczas gdy na początku 30. tygodnia wciąż płacono 20 euro za 100 kg za ładne partie i bezpośredni załadunek, to na koniec zeszłego tygodnia można łatwo było kupić cebulę w cenach od 16 do 19 euro, według sortowaczy i handlowców. Przy dalszym wzroście podaży w nadchodzącym okresie, dno cenowe nie zostało jeszcze osiągnięte dla przerośniętej cebuli z dymki.

Cena worka
W lipcu zawsze trudno jest podać jeden wyraźny przedział cenowy dla cebuli z dymki. Czasami zależy to od  szybkości dostawy, rozmiaru lub miejsca przeznaczenia i jakości cebuli, co powoduje wahania cen. Rynek cebuli z nasadzeń wciąż cierpi z tego powodu, więc zakres cen dla każdego rozmiaru jest czasami bardzo szeroki. Jednak cena worka spada, gdy rosnąca podaż decyduje na rynku.

Zakres cen cebuli workowanej, w notowaniu DCA, spada i wynosi od 33 do 39 euro za 100 kg, z "trójkami" na dolnym końcu. Za grubsze kalibry płaci się od 35 do 38 euro. Supers, których wciąż jest niewiele, znajdują się na górnym końcu zakresu. Cena worka była nieco wyższa na początku zeszłego tygodnia, stopniowo spadając w trakcie jego trwania.

Notowania DCA:

Cebula workowana 35-50 mm: 34,75 euro/100 kg; (-9,7 proc.);

Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 36 euro/100 kg; (-10 proc.);

Cebula workowana 60-80 mm: 37 euro/100 kg (-11,9 proc.);

Cebula workowana +80 mm: 39 euro/100 kg (-10,3 proc.).

Notowania giełdowe:

Giełda Goes

Cebula z nasadzeń 20,50 euro/100 kg (-8,9 proc.);

Giełda Middemeer – brak notowań

Giełda Emmeloord – brak notowań

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE