Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Holandia – pory dobrze się sprzedają

Święta się skończyły, a nowy rok już się zaczął na dobre. Ludzie podjęli swoje postanowienia, które często obejmują ćwiczenia i zdrowe odżywianie. Tak więc dużo warzyw jest zwykle spożywanych w styczniu. Pory to warzywo zimowe co się zowie.

Pory są encyklopedycznym przykładem warzywa zimowego, a w tym sezonie sprzedano ich więcej niż w innych latach. Według Keesa van den Boscha z Freeland - jednego z największych eksporterów porów w Holandii - jest to częściowo spowodowane COVID-19. „Obecna sytuacja z pewnością poprawia sprzedaż. Wiele europejskich restauracji jest zamkniętych, więc ludzie gotują w domu. Do tego używa się dużej ilości świeżych warzyw, w tym porów.”

„Generalnie mamy lepszy sezon niż w innych latach dzięki dobrym cenom. Jest duży popyt. Ale na rynku jest też wiele cieńszych porów. Pory nie kwitły, więc tegoroczne plony były również niższe. Poprzedni sezon był zupełnie odwrotny, a ceny były niskie. Na szczęście ten rok naprawdę to nadrabia.”

Zwiększona sprzedaż
Ten eksporter oferuje pory przez cały rok, głównie holenderskie i belgijskie. Jeśli jednak będą ich niedobory, będą uciekać się do ich transportu drogą lotniczą. „Mamy całoroczny asortyment porów i nie idziemy na żadne ustępstwa. Musisz przyjść do nas po pory. Niemcy i Szwecja to nasze największe rynki. Te kraje nie mają wystarczającej ilości produktów, aby zaspokoić swój popyt. Sprzedaż wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. Ale dzieje się tak głównie dlatego, że wzrósł nasz udział w rynku. Spożycie porów jest ogólnie dość stabilne ”- mówi Kees.

„Sprzedaż do Polski staje się coraz trudniejsza”
„Jednym z krajów, w których sprzedaż porów staje się coraz trudniejsza, jest Polska. Kraj ten otrzymał w ostatnich latach znaczne dotacje europejskie. Zainwestował to w uprawę warzyw, w tym porów. Polska stopniowo staje się samowystarczalna. To sprawia, że ​​nam, eksporterom, coraz trudniej jest sprzedawać tam pory.”

„Niemniej europejski areał pora nieznacznie się zmniejszył, co oczywiście jest korzystne dla nas”. Kees optymistycznie odnosi się do końca sezonu: „Nie spodziewamy się znacznego wzrostu podaży, więc miejmy nadzieję, że dobre ceny będą się utrzymywać. Jest też duża szansa, że ​​pozostanie trochę chłodniej. A chłodniejsza pogoda zwykle stymuluje popyt na pory.”

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE