Holandia - rynek cebuli wisi na włosku
To, ile w Holandii cebuli pozostało z poprzednich zbiorów, pozostaje w sferze domysłów, ale wtajemniczeni zgadzają się, że wciąż jest jej całkiem sporo. To, jak długo się utrzyma, jest kwestią drugorzędną. Na razie jednak będzie ona nadal wisieć nad rynkiem, a to po prostu nie ułatwia handlu. Nie jest już łatwo znaleźć zastosowanie dla przeciętnej lub złej cebuli wciąż siedzącej w magazynie, nie mówiąc już o kimś, kto coś za nią da.
Handel cebulą wczesną jest wciąż stosunkowo niewielki. Jeśli chodzi o towar luzem, to oczywiście jest jeszcze bardzo wcześnie, ale w zeszłym roku o tej porze było więcej akcji ze strony producentów. Oczywiście pomogło też to, że rynek był wtedy dość czysty, w przeciwieństwie do obecnego. To, czego możemy się spodziewać w przypadku zbiorów cebuli, jest bardzo trudne do obliczenia. Po stronie podaży jest wystarczająco dużo pól, które wyglądają rozsądnie lub dobrze. Poletka z gorszą cebulą są w tym sezonie raczej regułą niż wyjątkiem. Najwyższe plony są mało prawdopodobne, abstrahując od tego, co duże ilości wody zrobiły z jakością. Po stronie popytu raporty są nieco mieszane. Niektórzy eksporterzy mają sporo zamówień z Azji i Ameryki Środkowej, ale nie odważyli się jeszcze na cebulę z nasadzeń zimowych. Inni eksporterzy, bardziej skoncentrowani na Afryce, uważają, że jest ona po prostu oswojona. Powtórka sytuacji, w której Senegal pojawia się na rynku bardzo wcześnie, nie wydaje się być obecnie prawdopodobne.
Ciepłe dni
Raporty pogodowe są z niecierpliwością śledzone przez prawie wszystkich w sektorze cebuli. W 26. tygodniu przewidywane są gorące dni i okaże się, czy cebula - która do tej pory stała głównie z w wodzie - wytrzyma wysokie temperatury. Cebula (z siewu) z ograniczonym ulistnieniem może wytrzymać, według niektórych znawców tematu, ale cebula z nasadzeń z dużą ilością liści, które wyparowują, mogą szybko się przewrócić. Biorąc pod uwagę prognozy pogody i niepewność na rynku, warto odważyć się na wycenę cebuli z sadzenia.
Cena cebuli w workach notowana przez DCA znajdowała się w 25. tygodniu pod presją. Zakres cen brutto wynosi od 20 do 25 euro. W poprzednim tygodniu więcej płacono zwłaszcza za grubsze rozmiary. Obecnie wiele firm pakujących jest bardziej skłonnych do szybkiego pozbycia się zapasów i idzie na ustępstwa cenowe.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 20 euro/100 kg; (0 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 22 euro/100 kg (0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 24,50 euro/100 kg (-9,3 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 26 euro/100 kg (-7,1 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes – brak notowań z 25. tygodnia
Giełda Middemeer – brak notowań z 25. tygodnia
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
8,50 euro/100 kg (-37,0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
9,50 euro/100 kg (-36,7 proc.).
Raport cenowy cebuli na rynku Bronisze - 21 czerwca 2024
Data: 2024-06-21.
Cena min.: 1.75 zł/kg.
Cena maks.: 2.20 zł/kg.
Zmiana: 0.0%.
Produkt: cebula biała cukrowa i czosnkowa.
Data: czytaj dalej
Raport cen cebuli na rynkach hurtowych w Polsce - 21 czerwca 2024
Na czytaj dalej