Podaż cebuli rośnie, ale nie tej grubej
Sezon cebuli w Polsce wciąż jest we wczesnej fazie, w której z handlu znika cebula zeszłoroczna, ale nie ma jeszcze nowej cebuli z głównego zbioru. Na rynku dominuje teraz młoda cebula ozima, która dostępna jest zarówno jako obrana, jak i ta z podsuszoną łuską. Generalnie jej podaż się poprawia, ale w tym roku widzimy wyraźny deficyt produkcji cebuli grubszych kalibrów.
jest to wynik niekorzystnych warunków pogodowych. Spowodowały one wcześniejszy start zasychania cebuli, co w dużym odsetku plonu nie pozwoliło na wzrost masy i kalibru. Jak to się przekłada na realia rynkowe i jakie są ceny cebuli w dużym hurcie? Jak się można spodziewać wpływa to na zróżnicowanie cen cebuli na rynku hurtowym właśnie ze względu na Kleiner.
Cebula grubsza utrzymuje się na rynku świeżym, w ofercie dużego hurtu, w cenach na poziomie 2,00-2,10 zł/kg, a ceny drobniejszej zaczynają się od 1,60 zł/kg (mowa o cebuli workowanej). Ceny cebuli ozimej z łuską skupowanej na worek to najczęściej 0,70-1,00 zł/kg. Popyt na cebulę na rynku świeżym pozostaje stabilny, przy czym widać tu pozytywny wpływ eksportu np. do Niemiec.
Ceny cebuli obranej na biało są w dużym hurcie na poziomie 3,0-4,00 zł/kg najczęściej. W drugiej połowie bieżącego miesiąca widać było w tym segmencie lekką tendencję wzrostową cen, co wynikało ze spowolnienia przyrostu podaży (efekt niekorzystnej pogody).
Nieco inaczej wygląda sytuacja z cebulą na obieranie. Jej ceny spadały i są obecnie na poziomie 0,40-0,50 zł/kg (cebula ozima). Spadek cen tego surowca był w dużej mierze wymuszony napływem importu z Holandii. Płynął on do Polski szerokim strumieniem i w niskich cenach, rzędu 0,30 zł/kg. Holendrzy z chęcią pozbywają się tej marnej jakości cebuli, która nie ma szans na znalezienie innego klienta, a sprzedaż do Polski, nawet po bardzo niskich cenach to i tak dla nich czysty zysk, bo nie trzeba ponosić kosztów utylizacji tego towaru.