Holandia - sortowacze i producenci chcą szybko zapomnieć o cebuli z dymki
Holenderscy sortowacze i eksporterzy rozpoczęli nowy sezon eksportowy całkiem pozytywnie. Z cenami worka na poziomie 40 euro za 100 kg, początek sezonu był dobry, ale do tej pory niewiele z tego pozostało. Również w 33. tygodniu ceny cebuli workowanej są o kilka euro niższe niż tydzień wcześniej i, według kilku osób z branży, dno nie zostało jeszcze osiągnięte. Kiedy zostanie ono osiągnięte, pozostaje niepewne. Faktem jest jednak, że popyt rośnie w tych tygodniach.
Sprzedaż nie jest zła
Dane dotyczące eksportu cebuli z Holandii są zawsze o trzy tygodnie opóźnione w stosunku do bieżącego tygodnia, ale według kilku sortowaczy i eksporterów, sprzedaż w ubiegłym tygodniu nie była rozczarowująca. „Mamy pracę i przerabiamy sporo towaru, ale podaż jest po prostu zbyt duża w stosunku do popytu” - mówi jeden z eksporterów. Niektórzy są jednak bardziej zajęci niż inni. Nawiasem mówiąc, wolumen eksportu w 30. tygodniu był powyżej średniej. Jeśli chodzi o sprzedaż, kraje Afryki Zachodniej zyskują na popularności, a inne kontynenty, takie jak Azja, również o tym informują. Wydaje się, że czekają oni zwłaszcza na cebulę z siewu, biorąc pod uwagę jej lepszą jakość w porównaniu z cebulą z sadzenia. Nawiasem mówiąc, to samo dotyczy kilku afrykańskich miejsc docelowych w głębi lądu. Wieloletni silnik eksportowy Senegal był ograniczony do własnego rynku w omawianym tygodniu. Oczekuje się, że powróci on do importu we wrześniu, po otwarciu granic.
Podaż pod kontrolą
Zbiory cebuli w Holandii idą pełną parą, a podaż na rynku jest całkiem spora. Chociaż spora część została już oczyszczona i sprzedana, na polach wciąż znajduje się sporo zbiorów cebuli bez odbiorcy. Sortowacze i pakowacze są w większości zajęci pozbywaniem się już zamówionego produktu. Ponadto są niechętni, ponieważ nie ma pewności, po jakiej cenie mogą kupić, a ceny worka wciąż spadają. Nawiasem mówiąc, czasami trudno jest w ogóle znaleźć kupca na cebulę z dymki, biorąc pod uwagę obfitość podaży.
Notowania giełdowe w Goes w 33. tygodniu wynosiły od 12,50 do 15 euro za 100 kg zarówno dla drobnych, jak i grubych cebuli. Ale plantatorzy i agenci komisowi twierdzą, że przy tych cenach nic nie było kupowane w omawianym tygodniu. Ceny skupu cebuli są bardzo zróżnicowane, od 6 do 11 euro za ładniejsze partie lub bezpośredni załadunek. W przypadku późniejszego załadunku lub problemów z jakością, cena spada. To trochę handel dzienny, z cenami spadającymi średnio każdego dnia. Jakość jest czasem problemem, z pewnością często wspomina się o bakteriach. Sortowacze są obecnie pod tym względem bardzo rygorystyczni.
Ceny worka
Nie poprawia to nastrojów wśród sortowaczy i pakowaczy. Niektórzy twierdzą, że chcą jak najszybciej przestawić się na cebulę z siewu, ponieważ oferuje ona większe bezpieczeństwo w obrocie, a jej jakość jest po prostu bardziej niezawodna. A przy obecnych cenach cebuli w workach eksporterzy mogą konkurować wszędzie. Ceny worka również pozostawały pod presją w 33. tygodniu i nie znalazły jeszcze dna po kilku tygodniach gwałtownych spadków. Zależy to trochę od miejsca przeznaczenia, ale średnio cena beli podawana przez DCA dla średniej i grubej klasyfikacji w omawianym tygodniu wynosiła około 22-23 euro za 100 kg. To znowu o kilka euro mniej niż tydzień wcześniej. Trojaczki są sprzedawane za niewiele mniej, a cebula supers jest sprzedawana za 24-25 euro.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 21,50 euro/100 kg; (-10,4 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 22 euro/100 kg; (-12,9 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 23 euro/100 kg (-11,5 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 24,50 euro/100 kg (-12,5 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Cebula z nasadzeń 13,75 euro/100 kg (-14,1 proc.);
Giełda Middemeer – brak notowań
Giełda Emmeloord – brak notowań