Holandia - wyższa podaż cebuli z dymki powoduje spadek cen worka
Każdy, kto jeździ po południowej części Holandii, zobaczy, że wiele cebuli sadzonej z dymki jest teraz gotowe do zbioru. Inne pola są już puste i staje się jasne, że przynajmniej plon tej cebuli nie jest w obecnym sezonie porażką. Duża ilość wilgoci spowodowała korzystne warunki wzrostu, co przekłada się na kilogramy. Niektórzy producenci są już w końcówce zbiorów, według handlowców i klasyfikatorów, przy czym ci ostatni wskazują, że szacowali, iż będzie więcej grubej cebuli w tej fazie sezonu. Jakość jest czasami problemem, ale średnio nie różni się od tego, co jest zazwyczaj.
I to się przekłada na sytuacje, kiedy trzeba zawrzeć umowy dotyczące ceny u plantatora, ponieważ pozostaje ona pod presją. Notowania giełdowe w Goes również jasno to pokazały w 32. tygodniu. Podczas gdy w 31. tygodniu wciąż można było zarobić 15 euro lub nieco więcej za 100 kg cebuli z dymki, w minionym tygodniu było to 12 lub 14 euro za 100 kg. Ze względu na upalną pogodę, która ma nadejść w tygodniu 33., plantatorzy i sortowacze spieszą się, aby dostarczyć cebulę na czas. "Aby utrzymać jakość, nie chcemy, aby w tym tygodniu znajdowały się cebule zbierane w wysokich temperaturach" - mówi jeden z sortowaczy.
Po "resecie" z 31. tygodnia, w 32. tygodniu ceny cebuli w worku również znajdowały się pod presją. Jednak spadek poziomów tych cen był mniejszy niż wcześniej, a dalszy ich gwałtowny spadek nie jest oczywisty. Niestabilność i niepewność tego rynku nie pomaga w sprzedaży. Na takim rynku importerzy dosłownie i w przenośni wstrzymują się nieco z zakupami, ponieważ cebula może być tańsza jakiś czas później. Średnio, według notowań DCA, ceny cebuli w workowanej spadły o kilka euro do średnio 25 - 26 euro za 100 kg.
Podaż trojaczków jest ograniczona, ale popyt również. Triplety - w zależności od miejsca przeznaczenia - często przekraczają granicę za cenę znacznie poniżej 25 euro za 100 kg. Przy takich cenach worka, stałe umowy i ceny, które sortowacze zawarli z plantatorami kilka tygodni temu, bolą. Zwłaszcza te kontrakty, które zostały ustalone z dużym wyprzedzeniem wokół ceny 20 euro za 100 kg.
Jak będzie w najbliższych tygodniach?
Opinie wśród sortowaczy i eksporterów są podzielone co do tego, kiedy na rynku zapanuje stabilizacja. Z jednej strony eksport do Afryki nadal rośnie i mieliśmy "całkiem dobry tydzień" pod względem sprzedaży w 32. tygodniu. Z drugiej strony, w bieżącym tygodniu może być inaczej, ponieważ podaż też rośnie. Na przykład w minionym tygodniu Senegal nadal wydawał się zapewniać wzrost eksportu dzięki wysłanemu tam statkowi. Na razie jednak ten statek tam pozostanie, a granica dla importu zostanie ponownie zamknięta, pozostawiając kolejne kilka tygodni bez kraju, który jest stabilnym motorem holenderskiego eksportu cebuli. Inne kraje afrykańskie przyjmują większy wolumen niż wcześniej, a popyt z Ameryki Środkowej również generuje dodatkową pracę. Europa pozostaje stosunkowo ograniczona, z wyjątkiem kilku krajów, takich jak Belgia. Jeśli popyt utrzyma się w nadchodzących tygodniach, rynek cebuli wejdzie na spokojniejsze wody.
Przy obecnych cenach worka holenderski sektor cebulowy spada do poziomu, w którym istnieje coraz większa i lepsza konkurencja w eksporcie cebuli. W tym kontekście pojawiają się nowe kierunki, takie jak Bliski Wschód, ale także na przykład Azja. Jednak dopiero okaże się, jak daleko mogą się posunąć inne kraje eksportujące. Ale jeśli wkrótce na rynku pojawi się cebula z siewu o lepszej jakości, kolejne miejsca docelowe z pewnością zaoferują możliwości sprzedaży.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 24 euro/100 kg; (-9,4 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 25,25 euro/100 kg; (-8,2 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 26 euro/100 kg (-8,8 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 28 euro/100 kg (-6,7 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Cebula z nasadzeń 16 euro/100 kg (-13,5 proc.);
Giełda Middemeer – brak notowań
Giełda Emmeloord – brak notowań
Raport cenowy cebuli na rynku Bronisze - 2024-08-09
Cebula biała cukrowa czytaj dalej