Holandia - spokojnie na rynku cebuli
Sezon eksportowy holenderskiej cebuli rozpoczął się w tym roku wcześnie i jest to obecnie dobrze odzwierciedlone w handlu. Popyt na tę cebulę nieco spada, zaś firmy sortujące i pakujące mają spokojniejszy okres niż wcześniej, ale na pewno nie stoją w miejscu. Sporo zostało już wyeksportowane, przez co mają teraz mniejszą sprzedaż. Przykładem jest Senegal, który w tym sezonie był na rynku co najmniej trzy tygodnie wcześniej, a teraz jest tam mniejszy popyt niż wcześniej.
Plantator zachowuje pewność siebie
Optymizm producentów jest dość duży, ale z drugiej strony ci sami rolnicy denerwują się, bo ceny cebuli z pola są na tym samym poziomie co ceny cebuli podsuszonej, z szopy. W czwartek 13 października na przykład na giełdzie w Emmeloord znów pojawiło się pierwsze notowanie dla cebuli żółtej suchej z szopy. Wynosiła ona 26 euro/100 kg za towar drobny i 27 euro/100 kilogramów za towar sortowany grubiej. To czasami rozczarowuje plantatorów, biorąc pod uwagę koszty suszenia, jakie ponieśli.
W tej chwili część cebuli i tak musi opuścić szopę, aby zrobić miejsce dla ziemniaków. To tworzy pewną dodatkową podaż. Firmy pakujące chcą i mogą to obecnie sprzedawać, ale plantator często żąda ceny, która nie jest jeszcze w równowadze z cenami cebuli workowanej. Żeby tak się stało ceny tej ostatniej muszą wzrosnąć, ale nie chcą. Z kolei są one bardziej narażone na presję, ponieważ w handlu jest spokojniej i ceny te są już generalnie na bardzo wysokim poziomie. Na końcu musi za to zapłacić kupujący.
Ceny cebuli w workach w notowaniach DCA pozostaje praktycznie bez zmian. Niektóre sorty spadły już w poprzednim tygodniu - informuje kilku handlowców. W przypadku sortowania grubego dodawane jest1 euro za 100 kg. Supery pozostają bez zmian w stosunku do ubiegłego tygodnia.
Cebula workowana 35-50 mm: 31 euro/100 kg;
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 33 euro/100 kg;
Cebula workowana 60-80 mm: 34,50 euro/100 kg;
Cebula workowana +80 mm: 36 euro/100 kg.