Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Przed nami spadki cen cebuli?

2024-08-06 08:33

W poniedziałek pisaliśmy, za portalem www.boerenbusiness.com, o dużych przecenach na holenderskim rynku cebuli. Ceny cebuli workowanej spadły tam w zeszłym tygodniu o 14-24 procent i bieżący tydzień zaczynały na poziomie 1,14-1,29 zł/kg w przeliczeniu. Ceny u holenderskiego rolnika za cebulę z dymi to poziom 0,80 zł/kg (towar przeznaczony na worek).

Czy i na polskim rynku należy oczekiwać tak znaczących spadków cen cebuli na rynku świeżym? Wszak w naszym hurcie ceny tego warzywa pozostają relatywnie niezmienne od połowy lipca. Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie to najczęściej 0,90-1,10 zł/kg. Ba, nawet mieliśmy chwilową i niewielką, ale zwyżkę cen cebuli workowanej oferowanej w dużym hurcie. Co czeka nas na cebulowym rynku w kolejnych dniach i tygodniach?

wykres 1

Jak widać na wykresie sprzedażowe ceny cebuli w dużym hurcie już są względnie niskie. W porównaniu z poprzednimi pięcioma sezonami tylko dwie kampanie przyniosły gorsze ceny na początku sierpnia. Patrząc w odleglejszej perspektywie czasowej można stwierdzić, że bywały sezony dużo tańsze (w ostatnich piętnastu latach najtaniej na początku sierpnia było w 2014 roku z ceną średnią zaledwie 0,53 zł/kg), ale też z danych naszego monitoringu redakcji fresh-market.pl wynika, że nawet te piętnaście lat temu ceny potrafiły być na poziomie wyższym niż teraz (średnia cena z 5 sierpnia lat 2009 i 2010 wynosiła 1,10 zł/kg).

Cebula zatem już jest w Polsce tania, to rzecz bezdyskusyjna. Ale z drugiej strony mamy oszacowanie zbiorów opublikowane przez GUS, co prawda to wstępne dane i patrząc na to, co działo się z pogodą i na polach w lipcu, to kolejna predykcja może być jeszcze gorsza. Eksperci GUS szacują jednak, że zbiory cebuli w bieżącym roku wyniosą 695 tys. ton, czyli o 9,6 procent. A to oznaczałoby, co widać na naszym drugim wykresie, najwyższy wolumen zebranej cebuli o d 2009 roku.

wykres 2

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Nie jest to dobra dla producentów informacja w kontekście tego, co napisaliśmy o już niskich cenach i o spadkach cen cebuli w Holandii. Zresztą nie tylko tam. Podobnie wygląda sytuacja pod tym względem za naszą wschodnią granicą. Na Ukrainie cebula jest tańsza o blisko 19 procent rok do roku (13 hrywien/kg do 16 hrywien/kg), w Mołdawii jest tańsza aż o 43 procent (4 leje/kg do 7 lejów/kg), nie inaczej w Uzbekistanie, gdzie spadek rok do roku wynosi 40 procent (1200 sumów/kg do 2000 sumów/kg). Takie informacje podaje portal east-fruit.com.

Wygląda zatem na to, że i w Polsce należy oczekiwać dalszej presji na ceny cebuli. Oczywiście faktem jest, że późniejsze nasadzenia i cebula z siewu mocno ucierpiały z powodu niekorzystnych warunków meteorologicznych. A zatem plony będą gorsze niż mogłyby być. Mimo to koniunktura na cebulę, nie tylko w Polsce, na razie nie jest dobra.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE