Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Holenderski rynek cebuli pokazuje swoje kapryśne oblicze

Jakie cebule zostały zebrane w Holandii, co można wyeksportować na nowy rok i co w rezultacie zrobi rynek? Opinie  na ten temat są dość zróżnicowane. Niezależnie od tego, jak to jest oceniane, zasiano znacznie więcej cebuli, co oznacza, że zbiory są stosunkowo duże , nawet przy średnich plonach. Pomijając ilość cebuli w niemieckim regionie przygranicznym, której część prawdopodobnie trafia również do Holandii. Przy dużych zbiorach potrzebny jest wysoki poziom eksportu, aby utrzymać rynek w czystości. Wynoszący ponad 37 000 ton eksport w 37. tygodniu był pod tym względem zachęcający.

Cebula może tam być, ale producenci muszą też chcieć ją sprzedać. Trzymanie w tajemnicy wielkości zapasów nie jest na rękę kupującym. To, że plantatorzy w ogóle nic nie chcą, z pewnością nie jest problemem. Przytłaczająca podaż cebuli w tymczasowych magazynach - która musi zniknąć, ponieważ nadchodzą ziemniaki i na której niektórzy gracze trochę ryzykowali - również nie jest problemem (jeszcze). Zarówno rolnicy, jak i firmy pakujące są po prostu realistami w grze i jest to trochę dawania i brania z obu stron. To, że producenci nie przyznają się do wszystkiego, jest oznaką tego, co ma nadejść, według niektórych wtajemniczonych. Sytuacja musiałaby być bardzo szalona, jeśli mamy powtórzyć ostatnie dwa sezony z rekordowymi cenami. Nie jest to jednak wcale przesądzone, że duże zbiory sprawią, że będzie to sezon niskich cen.

Pozycja lub jej brak
Gracze między sobą są zajęci w tle tym, kto będzie miał pozycję, a kto nie. Jeśli ktoś mówi, że rynek może jeszcze wzrosnąć w nadchodzących tygodniach, jego koledzy szybko mówią: „ma zmagazynowaną cebulę, która jest zdecydowanie za droga”. Jeśli ktoś inny mówi, że rynek spadnie, komentarz brzmi: „nie ma cebuli i próbuje obniżyć cenę producenta”. Tak jest zawsze, ale teraz wygląda to nieco gorzej. A przynajmniej mówi się o tym bardziej otwarcie.

W eksporcie sytuacja była nieco spokojniejsza w 40. tygodniu. Załadowano statek do Senegalu, ale odpłynął on na początku minionego tygodnia. A większość cebuli na ten kierunek została wysłana w poprzednim tygodniu. Niektórzy sortowacze narzekają, że zamówienia często przychodzą w ostatniej chwili. W rezultacie, czasami jest to metoda prób i błędów, aby wszystko było gotowe na czas, podczas gdy całkowita liczba ton, które robisz w ciągu dnia, nie jest nawet spektakularna. Do tego dochodzą ostatnie cebule spoza kraju, co również przysparza dodatkowej pracy.

Podczas gdy ceny producentów nieznacznie rosną, notowania DCA dla cebuli w workach znajdują się pod niewielką presją. Dolny koniec notowań pozostaje stabilny, ale górny koniec nieco się poddaje. Supers są trudne do zdobycia, mimo że nie ma na nie spektakularnego popytu. Ogólnie rzecz biorąc, cebula nie jest w tym roku zbyt gruba.

Notowania DCA cebula workowana:

Cebula workowana 35-50 mm: 18 euro/100 kg; (-2,7 proc.);

Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 20 euro/100 kg; (-2,4 proc.);

Cebula workowana 60-80 mm: 21 euro/100 kg (-2,3 proc.);

Cebula workowana +80 mm: 23,50 euro/100 kg (-2,1 proc.).

Notowania giełdowe:

Giełda Goes

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
11 euro/kg (+2,3 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
11 euro/kg (+2,3 proc.).

Giełda Middemeer

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,50 euro/kg (+2,4 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,50 euro/kg (+2,4 proc.).

Giełda Emmeloord

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
9 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,50 euro/100 kg (-4,5 proc.).

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE