Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Minorowe nastroje na polskim rynku cebuli

2024-10-03 08:54

Cebula workowana drożeje, nie tylko w Polsce. Podobny trend można zaobserwować w całej w zasadzie Europie. Tak na zachodzie kontynentu, jak i na jego wschodzie. Jednak i w Polsce, i w innych krajach będących liczącymi się producentami cebuli, wzrost jej cen jest powolny, dokonuje się nie bez przeszkód i nie obejmuje całego spektrum cebulowego rynku.

wykres

Cebula drożeje bowiem głównie na rynku świeżym. Rosną ceny sprzedażowe cebuli workowanej. Jednak, co widać na naszym wykresie, i tu nie jest to dynamiczna tendencja. Od początku sierpnia br. do początku października, a więc w dwa miesiące, był to wzrost o 20 procent. I co ważne, nie spowodował on wydobycia się obecnych cen cebuli powyżej poziomu średniej z poprzednich 5 lat. A to oznacza, że sytuacja, nawet w tym rosnącym segmencie cebulowego rynku, nie jest różowa.

Obecnie ceny cebuli kalibrowanej i workowanej to najczęściej 1,00-1,40 zł/kg. To o 8 procent poniżej średniej wieloletniej i aż o 29 procent mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Przy czym zbiory cebuli w 2024, w Polsce, według szacunków GUS, mają być wyższe od zeszłorocznych tylko o 5 procent.

Ale jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o przetwórstwo. Ceny cebuli obieranej pozostają na niskim pułapie w okolicach 1,40 zł/kg. Ceny cebuli na pobieranie to już kompletna porażka, bo pełno jest ofert po 0,25-0,30 zł/kg. Niestety, jest to pokłosie wysokiej podaży cebuli wczesnej. To ona jest oferowana tak tanio i skutecznie blokuje wzrost cen na całym cebulowym rynku. Bardzo tania jest też cebula wczesna w Holandii i trafia ona oczywiście do Polski, jako surowiec na obieranie.

Przy takich cenach nie dziwią pesymistyczne nastroje wśród polskich producentów. Wielu z nich podkreśla, że w tym sezonie do gry weszło relatywnie dużo nowych graczy. Małych producentów, bez bazy przechowalniczej i własnych stałych odbiorców. Teraz to oni na gwałt pozbywają się towaru, z którym nie mają co zrobić i który szybko traci jakość. I strona popytowa bezlitośnie tę sytuację wykorzystuje.

Z drugiej strony wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na kolejne miesiące jest opcja wzrostu cen cebuli. W zimie i wiosną jej podaż będzie względnie niska. Zwłaszcza jeśli okaże się, że Holendrzy mają wysoki eksport poza UE i nie będą musieli wpychać swojej cebuli na rynek unijny. Tyle że trzeba do tych lepszych czasów doczekać i wcale nie są one przesądzone na 100 procent. Powody do obaw są.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE