Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Idared wciąż bez przyspieszenia

2024-04-08 09:00

Trend cenowy Idareda w Polsce pozostaje pasywny. Obecnie ceny skupu Idareda na sortowanie (kaliber 70+) pozostają na stabilnym poziomie 1,30-1,50 zł/kg. To drożej niż rok temu, ale różnica nie jest już tak znaczna, jak miało to miejsce w pierwszej połowie sezonu.

 

Ostatnio opublikowane dane WAPA o stanie zapasów jabłek na 1 marca br. potwierdzają obserwacje uczestników rynku co do Idareda. Zainteresowanie tą odmianą było dużo niższe niż w zeszłym roku. W lutym br. ubyło 20 tys. ton jabłek tej odmiany, a rok temu wolumen wyniósł 35 tys. ton. Różnica spora i z pewnością ta tendencja utrzymała się również w marcu. Producenci wciąż czekają na wzrost popytu na Idareda.

 

w

 

W tym kontekście warto spojrzeć na wykres cen Idareda w ostatnich latach. Widzimy m. in. sezon 2019/2020, w którym po okresie wzrostu w zimie, w marcu ceny się ustabilizowały na pułapie 1,55 zł/kg. Trend zwyżkowy wrócił wówczas w końcówce drugiej dekady kwietnia. Czy można liczyć i w bieżącym sezonie na podobny scenariusz?

Wydaje się, że koniec kwietnia jest najwcześniejszym terminem, w którym ceny Idareda mogą się zacząć zmieniać w sposób znaczący. Przez najbliższe tygodnie raczej nadal będzie pasywnie pod tym względem. Aby wzrost cen był realny, powinien poprawić się eksport Idareda i wzrost popytu w kraju. A to byłoby bardziej prawdopodobne przy niskich stanach zapasów innych odmian.

 

Na pewno jednak nie ma co liczyć na taki wzrost jak w maju 2020 roku. Wówczas jabłek w Polsce było dużo mniej niż teraz. Już 1 marca 2020 roku było to zaledwie 472 tys. ton. W bieżącym roku WAPA szacuje je na 706 tys. ton.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE