Codziennie aktualizujemy ceny z rynków i skupów – miej pewność, że zawsze masz najnowsze informacje!

Kup teraz abonament!

Importowane truskawki potaniały

2023-03-31 08:08

Długookresowy trend spadkowy cen importowanych truskawek zaczął się w bieżącym sezonie w połowie lutego, gdy wreszcie, z dużym opóźnieniem, zaczęły rosnąć dzienne wolumeny owoców oferowanych przez hiszpańskich producentów. Jednak aż do początku obecnego tygodnia przeciętna cena hurtowa truskawek z importu oferowanych w polskim hurcie pozostawała wyższa od poziomów z poprzednich lat. Widać to na naszym wykresie poniżej.

Była to konsekwencja faktu, że do niemal końca marca sezon hiszpański nadrabiał wcześniejsze opóźnienia w wegetacji i zbiorach truskawek, spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Według danych Obserwatorium Cen Autonomicznego Rządu Andaluzji do 12. tygodnia bieżącego roku średnia cena truskawek u producenta pozostawała powyżej poziomu średniej z lat 2019/2022. Nawet pomimo tego, że w Hiszpanii już w 12. tygodniu zaznaczył się wyraźny wzrost wolumenów truskawek trafiających na rynek, co dało zniżkę ceny u producenta o 18 procent tydzień do tygodnia, do poziomu 1,53 euro/kg. Co również istotne ten pułap cenowy po raz pierwszy był niższy w relacji rok do roku (w 12. tygodniu 2022 roku średnia cena u producenta wynosiła bowiem 1,78 euro/kg).

Na naszym rynku, jak to zwykle bywa, ten dynamiczny spadkowy trend cen pojawił się z pewnym opóźnieniem i truskawki na dobre zaczęły tanieć w tygodniu 13. Wzrost dostępności owoców z Hiszpanii był skorelowany z taką samą tendencją w przypadku innych kierunków importu – pojawiło się bowiem u nas też wyraźnie więcej truskawek choćby z Grecji czy Albanii.

W konsekwencji ceny truskawek świeżych w handlu hurtowym na większą skalę spadły do obecnego poziomu 10,00-14,00 zł/kg, czyli w okresie od 24 marca (koniec tygodnia 12.) o blisko 123 procent. W przyszłym tygodniu niższe ceny powinny być widoczne również w handlu detalicznym. Warto zauważyć, iż obecna cena średnia 12,00 zł/kg wciąż jest nieco wyższa od zeszłorocznej (10,00 zł/kg), ale już nie jest rekordowo wysoka, jak miało to miejsce jeszcze kilka dni temu. W sezonie 2021 na koniec marca wskaźnik ten wynosił 14,50 zł/kg, a w sezonie 2018 było to 13,50 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE