Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Indie – rynek winogron zmierza ku stabilizacji

Indyjski sezon winogronowy jest w pełnym rozkwicie i jak dotąd jest całkiem przyzwoity. Według eksportera z Indii pogoda była sprzyjająca, ilości były stabilne, a gdy południowoafrykańskie białe, bezpestkowe winogrona zostaną całkowicie wykupione z rynku, sytuacja indyjskich winogron powinna się ustabilizować.

Według Samira Singha, promotora biznesowego firmy Mersel Foods, eksportera winogron indyjskich, sezon na indyjskie winogrona był jak dotąd satysfakcjonujący: „Jeśli chodzi o indyjski sezon winogronowy, możemy w tej chwili powiedzieć, że jak dotąd, tak dobry. Jakość zbiorów była znacznie lepsza w porównaniu z jakością z poprzedniego sezonu, a do tej pory warunki pogodowe były sprzyjające, poza kilkoma problemami. Obecna wielkość eksportu kształtuje się na tym samym poziomie, co w zeszłym roku. Do tej pory do Europy wysłano nieco ponad 4000 kontenerów, co stanowi około 60 procent całkowitego wywozu do Europy w zeszłym sezonie. Jeśli dopisze nam szczęście, że dobra pogoda będzie się utrzymywać przez kolejny miesiąc, łączne wolumeny z pewnością będą wyższe od tych z zeszłego roku, przekraczając 7000 kontenerów.”

Sezon nie jest jednak pozbawiony wyzwań, ponieważ Singh twierdzi, że plantatorzy i eksporterzy mają poważne obawy. „Wyzwania, które się obecnie pojawiają, stanowią poważny problem zarówno dla producentów, jak i eksporterów. Ze względu na wydłużony sezon winogronowy w RPA, indyjskie winogrona, zwłaszcza białe bez pestek w opakowaniu 4,5 kg, znalazły się pod ogromną presją i dominują ceny hurtowe na poziomie zaledwie 7,00 -8,00 euro za pudełko. W lepszej sytuacji są białe bezpestkowe winogrona w opakowaniach 5 kg w koszyczkach i obecnie sprzedawane są w cenie 9,50 - 11,00 euro za opakowanie w hurcie. Myślę, że całkowite zakończenie sprzedaży białych południowoafrykańskich i peruwiańskich winogron bez pestek zajmie kilka tygodni, a potem czuję, że rynek ustabilizuje się w przypadku winogron indyjskich, ponieważ ilość na pełnym morzu nie jest zbyt duża dla popytu europejskiego.”

Jak wyjaśnia Singh, problemy z logistyką okazały się trudne do rozwiązania dla indyjskich eksporterów. „Kolejnym poważnym wyzwaniem stojącym przed eksporterami jest logistyka; wyjątkowo wysokie stawki frachtu morskiego, ograniczona dostępność kontenerów i regularne opóźnione przybycie statków do portu przeznaczenia. Okazuje się to poważną przeszkodą dla skutecznego przepływu owoców z miejsca pochodzenia do miejsc przeznaczenia. Wreszcie, pogoda jest nieco zbyt gorąca w marcu, co może mieć wpływ na jakość zbiorów w pozostałej części sezonu.”

„Myślę, że przez resztę sezonu w Europie będzie spory popyt na indyjskie winogrona. Chile nie stanowiło w tym roku zagrożenia dla indyjskich winogron z powodu niefortunnych ulewnych deszczy, które spowodowały zniszczenie ponad 60 procent ich zbiorów. Uważam, że niektórzy eksporterzy z Indii powinni bardziej skupić się na jakości niż na ilości; to jest klucz do sukcesu w dłuższej perspektywie. Mersel Foods oferuje wysokiej jakości winogrona ze swoich zapasów w Rotterdamie; Eksportuje również winogrona do Kanady i Rosji”, Singh kończy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE