Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Jabłka Golden Delicious – jest źle

2022-03-08 09:00

Jabłka odmiany Golden |Delicious wciąż mają nieco lepsze ceny niż „czerwonaki” odmian takich, jak Szampion, Ligol, Jonagold czy Jonagored. Ale różnica ta jest mniejsza niż bywało to w dobrych dla Goldena latach, a poza tym nawet te nieco wyższe ceny i tak są bardzo niskie. Dobrze to widać na naszym wykresie poniżej.

Ceny skupu jabłek odmiany Golden Delicious w Polsce to obecnie 1,20-1,40 zł/kg (kaliber 70+ co najmniej), ale ceny powyżej 1,20 zł/kg to już rzadkość, przy bardzo dobrym jakościowo towarze grubszych kalibrów. Jak widać na wykresie, tylko w 2019 było gorzej, gdy rynek był dosłownie zalany jabłkami. A i tak różnica między ówczesną ceną średnią i obecną to zaledwie 5 groszy na kilogramie.

Sezon jabłkowy w Polsce i całej Europie od początku był trudny z racji wysokich zbiorów, ale dobiła go sytuacja polityczna na wschodzie. Wojna zablokowała tamtejszy handel międzykrajowy, w tym bardzo dla nas ważny rynek białoruski. Do tego odcięła eksporterów mołdawskich od Rosji i Białorusi (gdzie trafiało niemal 100 procent jabłka z Mołdawii) i sytuacja ta zmusza tamtejszych handlowców do szukania szans na rynku UE i na kierunkach: bliskowschodnim oraz krajów północnej Afryki. To dla nas oznacza jeszcze większą konkurencję w i tak trudnej sytuacji.

Jednak to nie koniec zagrożeń. Złotówka mocno ucierpiała w ostatnich kilkunastu dniach. Co prawda jej deprecjacja ułatwia eksport, ale trzeba pamiętać o wzroście kosztów importu materiałów do produkcji ŚOR i nawozów. I samych nawozów, a przecież to Rosja i Białoruś były dużymi dostawcami w tym sektorze. Do tego inflacja i problem odtworzenia produkcji w kolejnym sezonie jest coraz większy.

Wracając do Goldena – trzeba też pamiętać o danych WAAPA. Zapasy na 1.02.2022 roku tej odmiany były w Polsce rekordowo duże: aż 190 tys. ton, o 90 procent więcej niż rok wcześniej. I to pomimo faktu, że sporo jabłek tej odmiany, tych słabszej jakości, idzie na przemysł (cena skupu Goldena do przemysłu to obecnie 0,60 zł/kg). W krajach objętych monitoringiem WAPA (UE plus Wielka Brytania i Szwajcaria) zapasy Goldena wynosiły 940 tys. ton i były wyższe rok do roku o 173 tys. ton, skąd wniosek, że w Polsce była zmagazynowana niemal połowa unijnego Goldena.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE