Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jakie ceny pietruszki?

2021-01-26 10:00

Tak wysokie ceny, jakie obowiązywały na rynku pietruszki przed dwoma laty nie powtórzą się prędko. Tamten sezon był ewenementem w skali dziesiątek lat. Teraz pietruszka jest dużo tańsza, co nie znaczy, iż jej ceny w dużym hurcie są szczególnie niskie. Widać to na naszym wykresie poniżej.

Obecnie ceny sprzedażowe pietruszki mytej i pakowanej w worki to w dużym hurcie najczęściej 2,00-3,00 zł/kg, co daje średnią 2,50 zł/kg. Jest ona o 7 procent niższa od „górki” z połowy stycznia (2,70 zł/kg) i oznacza powrót na poziom cenowy z okresu początek listopada 2020-początek stycznia 2021. Jak widać na naszym wykresie obecna cena średnia jest jednak wyższa od większości notowań (siedmiu z dziewięciu) z poprzednich sezonów ujętych w zestawieniu.

Warto zauważyć jednak, że koniec stycznia i luty to na hurtowym rynku pietruszki najczęściej okres stabilizacji cenowej. Wzrost cen, jak w 2019 roku jest ewenementem. Prędzej można się spodziewać jakichś korekt in minus, bo popyt na pietruszkę pozostaje ograniczony. Do zniżek może dojść zwłaszcza w przypadku, jeśli utrzymana zostanie blokada gastronomii. Sam handel detaliczny nie wygeneruje potrzebnego popytu. Zwłaszcza, że pietruszka to nie cebula czy nawet marchew.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE