Marchew – skok cen na finiszu sezonu
W końcówce bieżącego sezonu trend cenowy rodzimej marchwi (ze zbioru 2023) nabrały w krajowym dużym hurcie wyraźnego rozpędu. Poszły tym samym scenariuszem, jaki lokalnie, w małym hurcie można było obserwować już od pewnego czasu. Co więcej, wiele wskazuje na to, że taka zwyżkowa tendencja będzie kontynuowana aż do samego końca tej kampanii. Dlaczego?
Bo „starej” marchwi jest już bardzo mało. Nie tylko z resztą w Polsce. Podobne trendy obserwujemy bowiem w zachodniej Europie. Mało jest też marchwi młodej. jej podaż rośnie, ale nie na tyle szybko, aby zapełnić bardzo już dużą wyrwę w podaży marchwi z zeszłorocznych zbiorów. A poza tym młoda marchew egipska – a tej jest relatywnie najwięcej i ma ona najbardziej konkurencyjne ceny, jakościowo niezmiennie pozostawia bardzo dużo do życzenia. Bardzo szybko marnieje, nawet podczas przechowywania w chłodni.
Natomiast wzrost podaży młodej marchwi z południa Europy jest wstrzymywany przez niekorzystne warunki pogodowe. W Hiszpanii, Portugalii czy na południu Francji sporo ostatnio pada, więc zbiory się ślimaczą. Jeśli zaś chodzi o marchew „starą”, to w jej tradycyjnym źródle – w Holandii, też wieje pustką, a w dodatku silny popyt na holenderską marchew płynie z Belgii i Niemiec.
W tej sytuacji nie dziwi, że ceny ruszyły w górę. Między połową maja i chwilą obecną średnio ceny sprzedażowe marchwi w dużym hurcie wzrosły o 36 procent i dobiły do poziomu 2,40-3,30 zł/kg, w zależności od jakości towaru i rejonu kraju (za marchew mytą i workowaną). Szczególnie jakość różnicuje ceny, bo w warunkach luki podażowej do handlu trafia też i towar jakościowo marny. Końcówka maja na polskim rynku marchwi wypada więc imponująco, choć oczywiście do rekordowych cen z zeszłego roku jest nadal daleko.
Raport cen marchwi na rynku Bronisze w Warszawie - 28 maja 2024
- Marchew:
- Cena min.: 2.65 PLN/kg
- Cena maks.: 3.25 PLN/kg
- Zmiana: czytaj dalej