Mniejszy popyt na cytrusy wykorzystają jabłka?
Na rynku cytrusów mamy sezonową zmianę. Szczególnie istotne dla sytuacji rynkowej w Polsce jest to w przypadku mandarynek. Kończy się zimowy sezon w krajach basenu Morza Śródziemnego. Podaż mandarynek spada i w tym sezonie jest to szczególnie widoczne. Spada też jakość sprowadzanych głównie z Hiszpanii owoców. Za to szybko rosną ceny mandarynek.
Co prawda właśnie zaczyna się cytrusowy sezon na półkuli południowej i np. Afryka Południowa już startuje z eksportem. Ale na wzrost cen nie będzie to miało wpływu. Transport z tak daleka powoduje, że ceny mandarynek z RPA są i tak znacząco wyższe od cen owoców europejskich w sezonie zimowym.
A jeśli chodzi o obecne ceny mandarynek w polskim hurcie, to już widać ich tendencję wzrostową. Obecnie ceny mandarynek hiszpańskich w handlu hurtowym na większą skalę to 5,00-9,00 zł/kg, zależnie od jakości, kalibru i opakowania. Daje to średnią 7,00 zł/kg, czyli na poziomie, jaki owoce te w poprzednim sezonie osiągnęły dopiero w drugiej połowie kwietnia.
Spadek zainteresowania drożejącymi cytrusami mogą wykorzystać nasze krajowe jabłka. Oczywiście, będą musiały konkurować z bananami i coraz tańszymi truskawkami. Ale banany też nie są obecnie zbyt tanie. Cena średnia w dużym hurcie to 5,06 zł/kg. Niższa niż rok temu (5,95 zł/kg), ale zeszły sezon był dla tych owoców rekordowo drogi. Dwa lata temu średnia cena bananów wynosiła 4,72 zł/kg.
Truskawki importowane mocno potaniały w ostatnim czasie, ale i tak cenowo to małą konkurencja dla jabłek i nie ma na razie mowy o jakiejś masowej konsumpcji truskawek, których średnia cena w hurcie to obecnie 10,50 zł/kg.
Ceny jabłek są dużo niższe, nawet jeśli utrzymują się one powyżej pułapów z zeszłego roku. A tak jest i w Polsce, i w całej UE. Z danych unijnych wynika, że średnia cena jabłek w lutym wynosiła 94 euro/100 kg wobec 80 euro/100 kg rok temu. Niestety cena polskich jabłek wg tych danych była dużo niższa, bo 63,08 euro/100 kg. Tylko w Belgii średnia cena jabłek była niższa, bo 55,87 euro/100 kg. Ale już następna od dołu cena po polskiej to 73,17 euro/100 kg na Węgrzech (polskie jabłka były więc o blisko 14 procent tańsze od tych na Węgrzech). W polskim dużym hurcie ceny jabłek (kal. 70+) to przedział od 1,20 zł/kg (Gloster) do 2,60 zł/kg (za najlepszej jakości paskowaną Galę).
Spadek podaży mandarynek, nie poza niskie ceny bananów i brak znaczącej konkurencji ze strony truskawek (przynajmniej na razie), to znaczące atuty dla wzrostu popytu na jabłka na naszym krajowym rynku świeżym. Do tego dojdzie ożywienie (miejmy nadzieję) w eksporcie związane z otwarciem granicy białoruskiej i spadek podaż jabłek deserowych, jako czynnik sezonowy. To wszystko powinno wpłynąć na umocnienie cen polskich jabłek.