Na holenderskim rynku cebuli jest niedaleko od chciwości do obawy
Każdy lubi uważać siebie za myślącego racjonalnie, niezależnie od tego, czy jesteśmy rolnikami, sortowaczami czy handlowcami. W praktyce jednak emocje często odgrywają dużą rolę. Nie inaczej jest w handlu cebulą. Minęło już trochę czasu, ale na samym początku sezonu na rynku byli gracze z kontraktami na około 15-20 euro za cebulę z pola lub z krótkiego przechowywania. "Z pewnością to hazard", powiedział niejeden sortowacz. Kiedy zbiory cebuli z siewu rozpoczęły się na dobre w sierpniu, cena płacona za dobrą cebulę była zbliżona do 30 euro. Forsowano wówczas opinię: "musisz konkurować, inaczej nie dostaniesz się później".
Tymczasem zarówno ceny dla plantatorów, jak i ceny worka znajdują się pod niewielką presją. W skrócie: w granicach 30 euro dla rolnika i niskie w granicach 40 euro za cebulę workowaną (za 100 kg). W przypadku dostaw krótkoterminowych, zwłaszcza jeśli cebula jest nadal loco kraj, plantatorzy i firmy sortujące mogą się dogadać. W przypadku dostaw długoterminowych, począwszy od połowy listopada/grudnia, sytuacja jest dość spokojna. Plantatorzy "utknęli" na rynku, a sortowacze uważają, że ryzyko jest zbyt wysokie przy cenach obecnie żądanych przez plantatorów.
Kwestia zainteresowania
Zwiększony areał, niższe plony, rozczarowujący eksport, rezygnacja z wielu odmian ze względu na jakość i tak dalej, mają oczywiście duży wpływ na rynek. Z pewnością plony i eksport są najważniejsze dla producentów, sortowaczy i handlowców/eksporterów. To, z kim rozmawiasz i jaki jest jego interes, zależy od tego, jak interpretowany jest ten wpływ na rynek. Mówiąc ostrzej: gracze próbują doprowadzić się nawzajem do szaleństwa. Cytat najlepszego inwestora Warrena Buffeta "bądź niechętny, gdy inni są chciwi i bądź chciwy, gdy inni są niechętni" jest prawdopodobnie najlepszą radą zarówno dla kupujących, jak i sprzedających na tym etapie sezonu.
W 40. tygodniu średnia cena cebuli w workach notowana przez DCA nieznacznie spadła we wszystkich rozmiarach. Średnia cena wyniosła od 42 do 43 euro, chociaż dolna granica na poziomie 40 euro wydaje się stabilna. Częściowo dlatego, że wiele firm zajmujących się sortowaniem ma kupione droższe partie i firmy te są bardzo ostrożne w schodzeniu poniżej ceny tylko po to, aby uzyskać zamówienia. Fakt, że kupują również partie, które wymagają więcej pracy, ale mają również lepszą marżę, przyczynia się do dość solidnych podstaw. Nadwyżki pozostają w dobrej cenie, ponieważ po prostu nie ma ich w nadmiarze.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 41 euro/100 kg; (-2,4 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 42,50 euro/100 kg (-1,2 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 46,50 euro/100 kg (-1,1 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 49 euro/100 kg (0 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
31 euro/kg (-1,6 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
33,5 euro/kg (0 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
32,50 euro/kg (-1,5 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
32,50 euro/kg (-1,5 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
29,50 euro/kg (-4,8 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
31 euro/100 kg (-7,5 proc.).