Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ożywienie na rynku ziemniaków?

2024-03-13 09:01

Druga połowa stycznia bieżącego roku przyniosła, wyczekiwane przez producentów, ożywienie koniunktury w hurtowym handlu ziemniakami w Polsce. W ślad za tym ożywieniem przyszedł wzrost cen. W lutym został on jednak przerwany, a rynek wpadł do popytowego i cenowego dołka. Widać to na naszym wykresie.

Widać na nim jednak również i to, że w ostatnich dniach średnia cena ziemniaków odmian żółtych znowu wzrosła. Podobnie jak ziemniaków czerwonych. Czy to oznacza trwalsze wejście na drogę wzrostu cen?

Na razie trudno to stwierdzić z całą pewnością, bowiem wciąż są na rynku czynniki działające w przeciwnym kierunku. Choćby pogoda (brak zimy) i pogarszająca się jakość wielu partii przechowywanych ziemniaków. Do tego niezmienna skłonność części producentów do wypychania słabego jakościowo towaru na rynek, nawet ze znacząco niższymi cenami, co w sumie skutkuje wytworzeniem presji na ceny lepszego towaru.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w tym sezonie zapasy krajowych ziemniaków są wyjątkowo niskie od początku kampanii handlowej. I nawet w okresie gorszej koniunktury (jak na przełomie lutego i marca) średnia cena ziemniaków w dużym hurcie pozostawała rekordowo wysoka względem poprzednich lat.

Obecnie wydaje się, że odwrócenie niekorzystnych tendencji na ziemniaczanym rynku może być trwałe. Wskazuje na to sytuacja w ziemniaczanym hurcie poza granicami Polski. I na zachód od nas, i na wschód. Choćby na Ukrainie, gdzie podaż przyzwoitej jakości ziemniaków szybko się kurczy, a ceny znów zaczęły rosnąć (teraz to 20 hrywien/kg wobec poziomu 7 hrywien/kg rok temu i 10 hrywien/kg dwa lata temu).

W krajach NEPG też nie ma nadmiaru ziemniaków (w Wielkiej Brytanii wręcz mówi się, że może ich zabraknąć przed końcem sezonu). W Holandii ziemniaki (przemysłowe) już w lutym osiągnęły bardzo wysokie ceny i prognozy mówią o dalszych wzrostach. A to znaczy, że i ziemniak jadalny nie będzie tani. Co widać po cenach ziemniaków importowanych z Belgii czy Holandii na naszym rynku (teraz to najczęściej 1,80-2,30 zł/kg).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE