Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Pomidory wciąż droższe rok do roku

2023-08-31 07:42

Na polskim rynku hurtowym mieliśmy od początku lipca wyraźną stabilizację cen pomidorów. Zarówno czerwonych pomidorów szklarniowych, jak też pomidorów malinowych. Ceny tych warzyw bardzo mocno spadały w maju, potem, w czerwcu, aktywność tego trendu wyraźnie zmalała, a lipcu w zasadzie zanikła. Dopiero w ostatnich kilku dniach presja na zniżkę cen pomidorów szklarniowych w polskim hurcie znów się uaktywniła. Widać to na przykładzie zmian ceny średniej w dużym hurcie pomidorów czerwonych wielkości B.

Cena średnia tego kalibru pozostawała w przedziale 3,17-3,33 zł/kg przez okres ośmiu tygodni. Nie była ona rekordowo wysoka (jak widać na wykresie droższe bywały w tej samej fazie sezonu pomidory zarówno w roku 2019, jak również w roku 2021. Ale od drugiej połowy lipca ceny pozostawały wyższe w relacji rok do roku. Podobnie rzecz się miała z innymi kalibrami pomidorów czerwonych oraz pomidorów malinowych. Był to wynik gorszej podaży tych warzyw oraz, co istotne, mniejszej podaży pomidora gruntowego.

Tego ostatniego zaczęło za to przybywać w ostatnich dniach sierpnia. Zmiana była na tyle znacząca, że ceny pomidorów szklarniowych zareagowały spadkiem. Obecnie ceny pomidorów czerwonych w dużym hurcie to: za wielkość A najczęściej 2,66-3,00 zł/kg, za B 2,83-3,16 zł/kg, za BB 3,00-3,33 zł/kg, za BBB 3,16-3,50 zł/kg. Średnio rok do roku mamy wciąż ceny wyższe o 6-12 procent.

Ceny pomidorów malinowych to najczęściej 2,50-3,66 zł/kg, zależnie od kalibru. To od 10 do nawet 25 procent drożej rok do roku. Jeśli chodzi o pomidory gruntowe, to ich ceny, jak to zazwyczaj w przypadku tych warzyw, które potrafią mieć bardzo zróżnicowaną jakość, pozostają w szerokim przedziale wartości. Minimum jest na poziomie 1,00 zł/kg, ale najczęściej to ceny z przedziału 2,00-2,50 zł/kg w hurcie na większą skalę. W małym hurcie ceny pomidora gruntowego są na poziomie 2,50-4,00 zł/kg. W relacji rok do roku są one teraz droższe o około 35 do nawet 60 procent, w zależności od regionu kraju. Widać po tym stosunku cen, że faktycznie pomidora gruntowego jest znacznie mniej niż rok temu.

Ale, jak wspomniano wyżej, jego podaż ostatnio rosła i to na tyle, że presja na ceny pomidorów szklarniowych zaczęła działać. Czy zatem dodatnia relacja hurtowych cen pomidorów  szklarniowych rok do roku zostanie utrzymana? Może być trudno. Na naszym wykresie widać że w zeszłym sezonie wrzesień przyniósł skokowy wręcz wzrost cen pomidora szklarniowego. Średnia wzrosła między 6.09.2022 i 20.09.2022 aż o 200 procent! Mało prawdopodobne, aby w tym roku powtórzyły się tamte warunki pogodowe i rynkowe.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE