Poszukiwanie nowej równowagi na holenderskim rynku cebuli
Wiele holenderskich firm pakujących cebulę wcale nie jest zajętych. Według kilku sortowaczy jest to konsekwencja spadku zamówień. Afryka, zwłaszcza Senegal i w nieco mniejszym stopniu Wybrzeże Kości Słoniowej, były dużymi nabywcami holenderskiej cebuli. Teraz, gdy popyt z tamtego zakątka świata jest mniejszy, kilku sortowaczy zwolniło obroty. Jeśli eksport idzie dobrze w pierwszej połowie sezonu, maksymalna holenderska zdolność sortowania wynosząca 45 000 ton lub więcej jest czasami bardzo potrzebna. W drugiej połowie sezonu, gdy wolumeny spadają, ta duża pojemność wisi na szyi sektora niemal jak kamień młyński. Nie jest łatwo każdemu zdobyć wystarczającą liczbę zamówień, aby działać z zyskiem.
Każdy ma swoje własne przemyślenia na ten temat. Niektórzy sortowacze szukają mniejszych partii z podobnymi cenami i poświęcają czas i uwagę, aby coś z nich zrobić. Inni polegają (z konieczności) na cebuli, która została zakontraktowana wcześniej i akceptują bardzo wąską marżę. Tu i ówdzie wykonuje się również dodatkową pracę w małych opakowaniach. W grudniu zajmowało to zbyt wiele czasu, ale teraz jest na to miejsce.
Walka na ceny
Nawiasem mówiąc, w Europie i do Wielkiej Brytanii sporo się rozchodzi. Nie mówimy o ilościach porównywalnych do tych, które ładuje się na statek do Afryki. Południowa Europa chce grubej złotej cebuli, a tej nie ma pod dostatkiem. Trójki i średniaki, które wychodzą z takich partii (jako pozostałość po sortowaniu), również muszą ponownie znaleźć chętnego. Według kilku eksporterów holenderska cebula jest zbyt droga w porównaniu do innych graczy na rynku europejskim. Źródła dobrze zorientowane w rynku niemieckim mówią o cenach bigbagów za sortowaną cebulę wynoszących około 45-46 euro za 100 kg. Oczywiście w przypadku holenderskiego produktu eksport do Europy Wschodniej wiąże się z dodatkowym transportem w porównaniu do niemieckich firm pakujących.
Notowania cebuli w workach DCA również cofnęły się w 2.tygodniu. W przypadku trójek i kalibru średniego jest to głównie spowodowane spadkiem popytu z Afryki. W przypadku cebuli supers i grubego kalibru poszukuje się poziomu, do którego europejscy nabywcy naprawdę się przekonują.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 47 euro/100 kg; (-3,1 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 47,50 euro/100 kg (-3,1 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 49 euro/100 kg (-3,9 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 50 euro/100 kg (-2,9 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes - brak notowań z 52. tyg.
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
37,50 euro/kg (-1,3 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40 euro/kg (-1,2 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
36 euro/kg (0 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40,50 euro/kg (0 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
38,50 euro/kg (-2,5 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
39,50 euro/kg (2,5 proc.).
czytaj dalej
Ceny cebuli w Uzbekistanie są niższe niż w okresie zbiorów
czytaj dalej