Problemy z papryką
Sezon polskiej papryki wciąż jest we wczesnej fazie, w której do szczytu podażowego jeszcze dużo brakuje. Dostępna jest bowiem tylko produkcja szklarniowa, której ceny zawsze są znacząco wyższe od papryki z otwartego gruntu. Jednak czas płynie i generalnie podaż krajowej papryki rośnie. Choć proces ten nie odbywa się w tym sezonie bezproblemowo, a to za przyczyną pogody.
Ostatnie tygodnie przyniosły do Europy wysokie temperatury i związane z nimi burze oraz gradobicia. To negatywnie wpływa na bieżącą produkcje papryki na całym kontynencie, również w Polsce. I zjawisko to będzie się jeszcze nasilało., bo prognozy pogody zapowiadają kolejne fale upałów.
Czy te problemy przełożyły się już na hurtowe ceny papryki? Można powiedzieć że do pewnego stopnia tak. Po pierwsze na nasz rynek wciąż opłaca się ściągać paprykę z importu ponieważ podaż w ofercie krajowej jest wciąż niewystarczająca. I to mimo faktu, że ceny papryki importowanej pozostają stabilne i wysokie. Dla papryki czerwonej to 9,00-11,00 zł/kg.
A jak się rzecz ma z ofertą krajową/ u notujemy spadek cen papryki białej i zielonej. Oba te rodzaje mają obecnie w dużym hurcie sprzedażowe ceny na poziomie 3,00-5,00 zł/kg najczęściej, zależnie od rejonu kraju i jakości. To o jedną piątą taniej niż na początku bieżącego miesiąca i o blisko 6 procent mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku.
Ale już papryka czerwona zamiast dalej tanieć, to nieco podrożała. Obecnie jej sprzedażowe ceny w dużym hurcie są w przedziale 6,00-8,00 zł/kg. To o 17 procent więcej niż na początku bieżącego miesiąca i o 27 procent drożej w relacji rok do roku.
Firma Rijk Zwaan organizuje seminarium na temat papryki słodkiej w przeddzień Asia Fruit Logistica.
Data notowania: 2024-07-12
Cena minimalna: 7.00 zł/kg
Cena maksymalna: 10.00 zł/kg
Zmiana: 0.0%
Rynek hurtowy: Poznań (WGRO) Duży czytaj dalej