Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 2. tydz. br.

Według EastFruit od końca grudnia 2020 roku sytuacja na rynku ziemniaków i marchwi zmieniła się istotnie we wszystkich bez wyjątku krajach objętych regularnym monitoringiem projektu. Jednocześnie trendy w obu segmentach zbiegły się jedynie w Mołdawii, gdzie zarówno ziemniaki, jak i marchew potaniały w wyniku intensyfikacji importu tych produktów. Pod koniec drugiego tygodnia stycznia ziemniaki na rynku mołdawskim były oferowane po 0,17-0,23 USD/kg, a marchew można było kupić po 0,14-0,20 USD/kg.

Tymczasem w Rosji ziemniaki, wręcz przeciwnie, zdrożały w wyniku ograniczonej podaży produktów wysokiej jakości w kraju i problemów z ich dostawą z powodu pogarszających się warunków pogodowych w wielu regionach. W rezultacie pod koniec okresu sprawozdawczego rosyjskim producentom ziemniaków udało się podnieść ceny do co najmniej 0,24 USD/kg, a wysokiej jakości produkty można było sprzedawać po 0,34 USD/kg. Jednocześnie segment marchwi na rynku rosyjskim pozostawał względnie stabilny: ceny w maksymalnych limitach wciąż osiągały 0,27 USD/kg, a produkty o problematycznej jakości oferowane były od 0,16 USD/kg.

w1

Na Ukrainie sytuacja była dokładnie odwrotna, rosły ceny marchwi, a sytuacja na rynku ziemniaków pozostawała stabilna. Tamtejsi sprzedawcy odnotowali znaczny spadek podaży produktów niskiej jakości i stopniowe wchodzenie na rynek dużych producentów z wolumenami marchewki wysokiej jakości. W rezultacie ogólny zakres cen wzrósł do 0,11-0,18 USD/kg. Tymczasem ceny ziemniaków na Ukrainie praktycznie nie zmieniły się od końca grudnia, utrzymując się w przedziale 0,23-0,30 USD/kg, choć kupujący wciąż narzekali na dość niską jakość oferowanych produktów.

Warto zwrócić uwagę, że kwestia jakości ukraińskich ziemniaków stała się jednym z najbardziej ważkich problemów na przełomie lat 2020-2021 i kilka materiałów na ten temat zostało opublikowanych na stronie projektu EastFruit. Dyskusja rozpoczęła się od bloga Andrija Jarmaka, ekonomisty z Departamentu Inwestycji FAO, o brudnych ziemniakach jako wskaźniku problemów całej branży ziemniaczanej w kraju. Do dyskusji włączyła się również Stephanie Young, mieszkająca od kilku lat na Ukrainie konsultantka FAO, która przedstawiła spojrzenie obcokrajowca na sytuację z ziemniakami i warzywami na rynku ukraińskim, a dyskusję kontynuowano obliczając straty jakie ponosi lokalny przemysł z powodu braku jakościowych ziemniaków w kraju.

Sytuacja w Polsce była podobna jak na rynku ukraińskim, choć tutaj ceny marchwi wzrosły mniej, bo tylko o 6-9 procent, do 0,15-0,20 USD/kg. Ziemniaki w Polsce, tak jak poprzednio, można było kupić po wyjątkowo niskich cenach 0,07-0,13 USD/kg. Z kolei w Gruzji sprzedawcy ziemniaków zdołali znacząco podnieść ceny ze względu na przerwy w dostawach importowanych produktów. Pod koniec okresu sprawozdawczego maksimum z przedziału cenowego osiągnęło 0,27 USD/kg. Niemniej jednak segment marchwi na rynku gruzińskim pozostał bardziej stabilny i tak jak poprzednio oferował ten produkt od 0,24 USD/kg. Na Białorusi natomiast cena marchwi nieznacznie wzrosła - średnio do 0,19 USD/kg, podczas gdy ceny ziemniaków pozostały stabilne: 0,17–0,23 USD/kg.

w2

W krajach Azji Środkowej trendy na rynku ziemniaków i marchwi były mieszane. W Tadżykistanie cena marchwi znacznie wzrosła, od końca grudnia o ponad jedną trzecią do 0,08-0,11 USD/kg. Lokalni operatorzy rynkowi zwracali jednak uwagę, że wzrost cen był przejściowy, gdyż spadek temperatury utrudniał zbiory marchwi w wielu częściach kraju. W Uzbekistanie ceny marchwi nadal wahały się w granicach 0,12-0,16 USD/kg. W tym samym czasie ziemniaki na rynku uzbeckim nieznacznie zdrożały do ​​0,29-0,40 USD/kg, podczas gdy w Tadżykistanie oferowane były średnio po 0,25 USD/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE