Rośnie podaż borówki amerykańskiej, a co z jej cenami?
Tegoroczna kampania borówkowa nie odbiega znacząco od typowego schematu. Mieliśmy dynamiczny spadek cen w pierwszej części sezonu w miarę jak rosła podaż owoców. Oczywiście mowa o cenach borówki deserowej. W skupie do mrożenia sytuacja jest o wiele bardziej stabilna. Dodajmy, że w przypadku borówki amerykańskiej uprawianej w Polsce podtrzymany został też inny trend, niż tylko te obejmujące zmiany bieżącej podaży i ceny.
Chodzi o kontynuację wzrostu produkcji tych owoców w naszym kraju. GUS wstępnie prognozuje zbiory borówek w 2023 roku na 67,5 tys. ton, o około 5 procent więcej niż 65 tys. ton w roku 2022. I to mimo generalnie niekorzystnych warunków pogodowych, które zaważyły na plonach owoców miękkich. Oznacza to, iż w Polsce wciąż rośnie areał uprawy borówek, choć dynamika tego wzrostu już maleje.
A przecież już w poprzednich latach widzieliśmy na rynku borówki problemy z zagospodarowaniem tych coraz większych ilości owoców, co negatywnie wpływało na ceny. I w tym roku mamy dalszy ciąg tego zjawiska. Ceny w pierwszej części sezonu szybko spadały, potem na chwilę się ustabilizowały, a teraz, w szczycie podażowym, znów powrócił cenowy trend zniżkowy.
Obecnie ceny sprzedażowe borówki deserowej to najczęściej 10,00-15,00 zł/kg, co oznacza, że ceny są na podobnym poziomie jak w zeszłym roku. Ceny z dolnej granicy to ceny odmiany bluecrop. Są zresztą też oferty sprzedaży tej odmiany po 9,00 zł/kg, ale za owoce drobniejsze lub słabszej jakości. Mogłoby być jeszcze taniej, ale przeszkodziła pogoda, jako że rzez Polskę przetoczyły się burze i ulewne deszcze. Synoptycy zapowiadają jednak powrót prawdziwego lata, a więc szczyt podaży borówki jeszcze może potrwać, a ceny znaleźć się pod jeszcze większą presją.
Tak jak w skupie borówki na przemysł, gdzie generalnie mamy niskie ceny z przewaga ofert kupna na poziomie 5,00 zł/kg, ale przez pewien okres pojawiały się oferty i po 8,00-9,00 zł/kg. Teraz ta górna granica przedziału cenowego w skupie maleje. Obecnie ceny są na poziomie 5,00-7,00 zł/kg, co daje średnią 6,00 zł/kg, o 20 procent mniej niż 7,50 zł/kg w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.