Rynek ogórków szklarniowych zdominowany przez import
Hurtowy rynek ogórków szklarniowych w Polsce był w ostatnim miesiącu 2022 roku wyraźnie zdominowany przez import, chociaż krajowe ogórki również się na nim pojawiły. Ale było to zjawisko epizodyczne – niektórzy producenci starali się wykorzystać podwyższony popyt na te warzywa przed Świętami.
Importowi nie sprzyjały w tym okresie realia cenowe za granicą oraz utrzymujące się cały czas osłabienie złotówki względem euro, ale wysokie koszty opału i energii elektrycznej spowodowały, że krajowe ogórki szklarniowe zniknęły z oferty, nawet w małym hurcie.
W Hiszpanii mieliśmy co prawda spadek cen ogórków szklarniowych oferowanych na aukcjach hurtowych. Ale miał on miejsce głównie w pierwszej połowie grudnia. Potem podaż tych warzyw nieco zmalała, za to popyt wyraźnie wzrósł. I choć po 16 grudnia na aukcjach hurtowych w Almerii ceny długich ogórków znów spadły (nawet blisko 60 procent do końca 2022 roku), to na naszym rynku ta tendencja się nie uwidoczniła. Przeciwnie – ogórki importowane wciąż drożały.
Ten wzrostowy trend cenowy w Polsce został po Nowym Roku wsparty wzrostem cen w kraju pochodzenia. Na aukcjach w Almerii ogórki długie zdrożały aż o 200 procent! Obecnie ich ceny to 1,20-1,70 euro/kg. W polskim hurcie na większą skalę wzrost cen tych warzyw trwa z przerwami od połowy grudnia zeszłego roku. W tym czasie średnia cena zwiększyła się o 85 procent i teraz ogórki są oferowane po 10,00-14,00 zł/kg najczęściej.
W relacji rok do roku mamy tu wzrost o jedną trzecią, jako że w dniu 13 stycznia 2022 roku średnia cena importowanych ogórków wynosiła 9,00 zł/kg. To dobrze pokazuje problemy z podażą tych warzyw, jakim musi stawić czoła rynek warzyw świeżych w UE. Dodajmy też, ż w zeszłym roku na początku drugiej dekady stycznia trwał już nowy sezon produkcji krajowej. W tym roku start będzie późniejszy.