Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Skup czarnego bzu w Polsce – jest coraz dziwniej

2022-09-09 09:21

Teoretycznie mamy pełnię sezonu skupu czarnego bzu w Polsce. Teoretycznie, bo chętnych na ten owoc brakuje. Jest pod tym względem jeszcze gorzej niż rok temu, kiedy to pisaliśmy o dziwnej sytuacji w skupie czarnego bzu (patrz tutaj). Przez wiele lat ceny na czarny bez były marne, w zeszłym roku się poprawiły, ale przetwórców chętnych do kupna było mało.

W bieżącym sezonie sytuacja jest jeszcze dziwaczniejsza i zdecydowanie gorsza dla zbieraczy i producentów (w przypadku bzu z upraw, a nie dzikiego). Ceny, które zapowiadały się nieźle z powodu wzrostu zainteresowania ze strony przemysłu przetwórczego, szybko siadły. Dziki bez ma cenę skupu 1,50 zł/kg, hodowlany 2,00 zł/kg. Ale to ceny wirtualne, bo chętnych ze świecą szukać.

Do Polski trafiło bowiem bardzo dużo czarnego bzu sprowadzonego z Ukrainy i to zdławiło popyt na lokalne owoce.  Ba, nie ma już nawet popytu i na import z Ukrainy. Rynek się zatkał całkowicie. A na Ukrainie wciąż także poszukuje się kupców. Tam wojna pozrywała kanały dystrybucyjne i możliwości przetwórstwa spadły.

Z powyższego rysuje się bardzo niewesoły obraz tej niszy rynku owoców do przetwórstwa. Nawet jeśli zakłady uporają się z dotychczas sprowadzonym surowcem, to najpewniej sięgną po kolejne dostawy z importu, a nie po czarny bez rodzimy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE