Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Tadżykistan – pogoda uderzyła w uprawy owocowe

Według przedstawicieli firmy EastFruit z Tadżykistanu, wczoraj w okresie kwitnienia sadów ponownie pojawiły się mrozy. Po pierwszej fali, która nastąpiła po nienormalnie ciepłym okresie, wielu spodziewało się dużych strat, ale „obeszło się lekkim strachem”, ponieważ temperatury nie były tak niskie, jak oczekiwano.

Tym razem rolnicy uważnie śledzili prognozę pogody i przygotowywali się na mróz. Główny cios żywiołów pierwszego dnia padł na zachodni Tadżykistan - na dolinę Gissar, w której znajduje się stolica kraju, Duszanbe. W niektórych miejscach temperatura w nocy spadała do -8 ° C. Mróz potęgowały silne wiatry, oblodzenie i śnieg.

Z mediów społecznościowych East-Fruit dostał serię zdjęć (tutaj), które pokazują pokrywę śnieżną w kwitnących sadach. W okresie opadów śniegu i mrozów w regionie kwitły już morele, śliwki, wczesne odmiany czereśni i brzoskwiń. Jednak obszary sadów na terenach katastrofy są stosunkowo niewielkie. Zasadniczo nie są to sady komercyjne, ale działki przydomowe.

W rejonach Gissar i Szachrinaw mróz uderzył w przemysłowe plantacje brzoskwiń. Te plantacje dostarczają owoców głównie do stolicy kraju. Na południu i północy Tadżykistanu wiał wiatr, w nocy obserwowano temperatury poniżej zera, które potęgował wiatr, ale nie było śniegu. W tej sytuacji śnieg z reguły jest czynnikiem „zmiękczającym”, ponieważ zakrywając kwiaty i gałęzie, chroni je przed temperaturami zewnętrznymi.

Ankieta przeprowadzona wśród rolników wykazała, że ​​nie widzą oni jeszcze znaczących szkód w sadach w porównaniu z tym, co zostało już stracone w dniach 25-27 lutego. Ucierpiało wówczas do 30 procent powierzchni plantacji moreli. Był to jednak dopiero pierwszy dzień i nie można jeszcze ocenić sytuacji z dużym zaufaniem. Temperatury znowu spadły poniżej zera. Prognozy wzmożonych porywów wiatru zwiększają ryzyko uszkodzenia kwiatów i pęczniejących pąków które zdołały dotąd przetrwać. Według rolników rzeczywiste szkody można określić dopiero po odwilży.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE