Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

To nie jest sezon drogiej pietruszki

2022-11-17 09:07

Taki sezon, jak ten 2018/2019, gdy hurtowe ceny pietruszki zaczęły piąć się w górę jeszcze połowie października i kończyły maj w okolicach 20 zł za kilogram, nie zdarza się często.  Rzadko zdarzają się również sezony takie, jak choćby 2020/2021, gdy ceny jesienią i zimą były przeciętne, za to wiosną wystrzeliły ostro w górę. W takich okresach pietruszka staje się medialną gwiazdą i wielu ludzi, zwłaszcza polityków, zaczyna opowiadać o drożyźnie przywołując właśnie ceny pietruszki na tej drożyzny dowód.

Jak widać na wykresie – wysokie ceny pietruszki to zdecydowanie zjawisko sezonowe, związane głównie z końcówkami tych sezonów, w których zbiory tego warzywa były słabsze, a w konsekwencji zapasy pietruszki wiosną były już małe. A ponieważ pietruszka korzeniowa nie jest uprawiana w innych europejskich krajach (może z wyjątkiem Węgier) nie ma znaczących możliwości jej importu i w takich razach ceny szybują w górę.

Sezon bieżący na pewno nie jest podobny do przywołanego na wstępie sezonu 2018/2013. Czy powtórzy się taka końcówka, jak te z wiosny 2018 czy 2021? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, bo jest jeszcze dość wcześnie, a niepewność na rynku jest ogromna. Jak widać na naszym wykresie powyżej, nawet w spokojniejszych latach rynek pietruszki potrafił, z podobnych warunków wyjściowych na jesieni, pójść po Nowym Roku w bardzo różnych kierunkach.

Obecnie ceny pietruszki mytej i pakowanej w worki są w dużym hurcie na poziomie 2,00-2,70 zł/kg. są one zróżnicowane ze względu na jakość, kaliber i opakowanie. Na rynku widać sporą podaż bieżącą pietruszki, co w tej fazie sezonu nie dziwi. Ale i widać też zainteresowanie tym warzywem po stronie popytowej rynku, co może być dobrym prognostykiem na przyszłość. Może nie od razu przyniesie to wzrost cen pietruszki, ale jest prawdopodobne, ze nie dojdzie już do kolejnych spadków w tym zakresie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE