Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Trzymać się i zachować odwagę na rynku cebuli

Jeśli rozmawia się z sortowaczami, większość wskazuje, że eksport cebuli nie jest aktywny. W minionym tygodniu nastrój ten był jeszcze silniejszy z powodu Święta Pracy (1.05), które oznaczało, że połowa Europy miała wolne, a do tego w środę w Polsce obchodzono Święto Konstytucji. Może i jest to spokojny czas, ale generalnie gracze pozostają w napięciu. Nie należy spodziewać się natychmiastowego ożywienia na rynku, ale też nie należy spodziewać się spadku cen. Chociaż to też może być trochę myślenie życzeniowe.

Trochę wzmacnia to fakt, że kilka sortowni pracuje teraz na najdroższej cebuli sezonu. Wolumeny kupowane po 1 euro i wyżej nie są może bardzo duże, ale jest też spora część kupowana za dobre pieniądze z opłatą za przetrzymanie. Czas na przekazanie tych partii i zwrócenie się w stronę ofert dziennych z tańszą cebulą mamy już za sobą. To, co kupowane jest na dostawy bezpośrednie to głównie kilka samochodów do wypełnienia jeszcze jednego zamówienia.

Więcej cebuli niż oczekiwano
Znamienne w tej kwestii jest to, że cebula wciąż wyłania się z najróżniejszych zakamarków. Podczas gdy jeszcze w lutym czy marcu mówiło się, że cebuli holenderskiej może zabraknąć przed 1 maja, to teraz słyszymy, że możemy ją mieć aż do czerwca, zwłaszcza jeśli popyt jeszcze trochę spadnie, jak to zwykle bywa pod koniec sezonu. Dlatego regularnie pojawia się pytanie, na ile wiarygodne są szacunki CBS dotyczące zbiorów i/lub dane dotyczące eksportu.

Jakość jest jednak problemem dla zainteresowanych stron. Kiełkowanie nie jest największym problemem, ale regularnie pojawiają się odpadająca łuska lub pęknięcia. Z kolei przeciętne cebule dość łatwo trafiają do przemysłu zajmującego się obieraniem. Dla producenta, który myślał, że ma złoto w rękach, jest to szok, ale z drugiej strony: jest wiele lat, w których nawet najlepsza cebula nie osiągała ceny 40 euro. A tyle właśnie płaci się teraz za surowiec na obieranie. Jeśli na przykład środkowe kalibry cebuli dadzą się jeszcze sortować, to wtedy idzie się w kierunku 50 euro.

Notowania DCA w zakresie cen cebuli w workach zrobiły w minionym tygodniu kolejny krok wstecz. Jednak różnice w cenach pozostają bardzo duże. Nawet firmy sortujące mają spory zakres w cenniku. Przy dobrej, grubej partii cebuli średnia cena worka wciąż idzie daleko w kierunku 80 euro/100 kg, podczas gdy drobniejsza partia pozostaje nisko w okolicach 70 euro. Zwłaszcza jeśli firma sortująca obawia się ewentualnej reklamacji, to mniej więcej pokrywa to oferując cebulę taniej.

Cebula workowana 35-50 mm: 67 euro/100 kg (-2,3 proc.);

Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 72 euro/100 kg (-10,0 proc.);

Cebula workowana 60-80 mm: 77 euro/100 kg (-7,2 proc.);

Cebula workowana +80 mm: 84 euro/100 kg (-3,4 proc.).

giełda Emmeloord

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 63,50 euro/kg (-5,9 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
bez zmian 66,00 euro/100 kg (-5,0 proc.).

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE