Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ukraina – buraki znów drożeją

Według analityków EastFruit, na rynku ukraińskim kontynuowany jest trend wzrostu cen buraków ćwikłowych. Główni gracze rynkowi twierdzą, że najważniejszym powodem kolejnego wzrostu cen sprzedaży w tym segmencie jest zmniejszenie podaży buraków na rynku. Należy zaznaczyć, że obecnie wielu producentów zakończyło już sprzedaż buraków, a wielu z nich zawiesiło sprzedaż do kwietnia. Również w bieżącym tygodniu znacząco spadła podaż importowanych buraków stołowych produkowanych w Polsce, co z kolei wsparło ceny buraków lokalnych.

Obecnie ukraińskim gospodarstwom udaje się sprzedawać buraki po cenie 10-15 UAH/kg (0,35-0,53 USD/kg; 1,41-2,11 zł/kg), czyli o 13 procent drożej niż tydzień temu. Wzrost cen dla rolników jest spowodowany kilkoma czynnikami jednocześnie. Po pierwsze zwiększonym popytem na ten produkt: buraki są aktywnie kupowane zarówno przez hurtowników, jak i detalistów. Jednocześnie podaż na rynku nieco się zmniejszyła, ponieważ wiele gospodarstw woli powstrzymać się od sprzedaży tego warzywa korzeniowego w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen.

Należy zauważyć, że na dzień dzisiejszy, buraki na Ukrainie już kosztują 2,5 razy więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Uczestnicy rynku nie wykluczają jednak, że trend wzrostowy cen może być zjawiskiem przejściowym. Ich zdaniem, dalszy ich wzrost może zmotywować rolników do rozpoczęcia sprzedaży buraków z magazynów, co doprowadzi do wzrostu podaży i w efekcie do obniżenia cen sprzedaży w tym segmencie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE