Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ukraina – zróżnicowane ceny borówki

Eksperci EastFruit twierdzą, że w ciągu ostatnich kilku dni zakres cen borówek na Ukrainie znacznie się poszerzył. Dziś borówki hurtowo można kupić w szerokim zakresie od 3 do 6 USD za kg, podczas gdy pod koniec ubiegłego tygodnia główne partie borówek na Ukrainie trafiły do ​​sprzedaży po 3,70-5,60 USD/kg.

Według ukraińskich producentów w tej chwili gospodarstwa aktywnie zbierają jagody średniej wielkości, takie jak Bluecrop, Bluegold i Spartan, a ponieważ jakość pierwszych próbek jest dość wysoka, ceny tych produktów nie spadają poniżej 4,10-4,90 USD/kg. To właśnie z tych odmian borówki nadal kształtują się hurtowe partie na eksport, co pozwala w miarę możliwości utrzymać górne granice obecnego przedziału cenowego, pomimo stałego wzrostu podaży.

W tym samym czasie wielu ukraińskich producentów nie zakończyło jeszcze sprzedaży dostępnych ilości wczesnych odmian borówek (Duke i inne) i według nich, ponieważ jest to już trzecia lub czwarta próbka jagód z plantacji, te produkty są już mniejszego kalibru, a popyt na nie jest niski. Ceny hurtowe takich jagód nie przekraczają 3,40 USD/kg.

Po najniższych cenach, które już spadły do ​​3 USD/kg, sprzedawcy próbują sprzedawać jagody o słabej jakości w małych partiach hurtowych, w przypadku których minęło 4-5 dni od ich zbioru.

Tym samym ceny ukraińskich borówek spadły już poniżej symbolicznej ceny 100 UAH/kg (3,70 USD/kg). Na dzień dzisiejszy dotyczy to bardziej jagód słabej jakości, ale za kilka dni dostawcy produktów lepszej jakości mogą również zejść do tego poziomu. Jednocześnie popyt na borówki, których jakość budzi wątpliwości, jest nadal niski, więc jest prawdopodobne, że wielu będzie musiało po prostu pozbyć się znacznych ilości owoców w tym sezonie. Co więcej, na rynku ukraińskim wisi poważne zagrożenie w postaci polskich dostawców w środku sezonu lokalnych borówek, bo w samej Polsce ceny są jeszcze niższe niż na Ukrainie, a problemów ze sprzedażą jest jeszcze więcej!

w

źródło: east-fruit.com

Według monitoringu cen EastFruit, pod koniec ubiegłego tygodnia ceny w Polsce spadły do ​​2,10-3,10 USD/kg, a partie borówek o problematycznej jakości oferowane są już od 1,80 USD/kg. Innymi słowy, borówki w Polsce są już średnio 1,8 razy tańsze niż na Ukrainie, co teoretycznie mogłoby stworzyć ciekawe możliwości dla importerów tych owoców do zachodnich regionów Ukrainy. Tymczasem sami polscy producenci określają obecną sytuację jako bliską katastrofy.

Polski serwis Sad24.pl zaledwie kilka dni temu udostępnił obszerny materiał o rynku borówki. Z sytuacją w Polsce powinni zapoznać się też uczestnicy rynku w innych krajach, ponieważ kryzys, z którym boryka się Polska jest dla nich dość prawdopodobny, ale w dłuższej perspektywie.

Przede wszystkim więc lokalni eksperci kojarzą kryzys cenowy na polskim rynku z problemami eksportowymi. Do niedawna dostawy z Polski na rynek brytyjski były stosunkowo nieaktywne, podobnie jak na rynek niemiecki. Część eksporterów z Polski jeszcze w tym roku nie wysyłała swoich produktów na rynki tych dwóch krajów, choć to Wielka Brytania i Niemcy należą do czołowych importerów borówek nie tylko w Europie, ale i na świecie. Podobnie niski popyt na jagody ze strony handlowców z Białorusi, a to znaczy, że rynek rosyjski przestał potrzebować dużych ilości polskich produktów.

Ten ostatni fakt tłumaczą polscy eksperci aktywniejszymi dostawami ukraińskich borówek na rynek białoruski, gdzie zastępują one polskie. W rzeczywistości jednak dla dostawców z Ukrainy rynek białoruski z czasem staje się mniej interesujący ze względu na rozwój własnej produkcji. Ponadto w samej Federacji Rosyjskiej szybko rosną obszary pod borówkami. Na przykład teraz cena sprzedaży borówek na Białorusi waha się średnio w granicach 2,80-3,20 USD/kg, a głównym kanałem sprzedaży są dostawy na rynek rosyjski.

Po drugie, sezony borówki w tym roku zbiegły się w prawie wszystkich głównych europejskich krajach produkujących, co zawęziło możliwe okna dostaw i doprowadziło do przesycenia rynku. Tak więc zwykła wcześniejsza sytuacja, kiedy w Serbii zakończono zbiórkę odmiany Duke, a w Polsce jej zbiory dopiero się zaczynały, nie miała miejsca, a różnica między sezonami stała się nieistotna, i te sezony nakładały się na siebie. Podobną sytuację zaobserwowano w Rumunii i Chorwacji oraz innych krajach produkujących.

Po trzecie, polscy eksperci odnotowują nieco zwiększony import borówek do Polski nawet w szczycie sezonu lokalnych owoców, a borówkę tę sprowadzano nawet z tych krajów, z których nie była już w tym okresie zazwyczaj dostarczana. Na przykład pomimo tego, że cena hurtowa w Polsce spadła do 1,80 USD/kg, lokalne supermarkety w zeszłym tygodniu często sprzedawały importowane borówki wysokiej jakości po 7,70 USD/kg, a nawet drożej.

Po czwarte, wróćmy do kwestii jakości. Gwałtownie zwiększona produkcja borówek, jak zauważają polscy eksperci, zdecydowanie nie przyczyniła się do zachowania wysokiej jakości tych owoców na polskim rynku. Podobnie jak w innych krajach Europy Wschodniej, wielu polskich producentów po prostu nie posiada niezbędnej infrastruktury, aby zapewnić dostawę borówek o wymaganej jakości i we właściwych warunkach.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE