Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Utrzymuje się presja na ceny białej kapusty

2022-12-30 09:00

Ci, którzy oczekiwali niezakłóconego trendu zwyżkowego cen kapusty białej aktywizującego się jeszcze w starym roku, mogą czuć się zawiedzeni. Nie ma pod tym względem mowy o powtórce z sezonu 2018/2019, gdy przy wyjściowo wysokich cenach (1,00 zł/kg w październiku 2018 roku średnio w ofercie sprzedażowej w dużym hurcie), już jesienią widać było skłonność do wzrostu cen w tym segmencie warzywnego rynku.

Nie ma też porównania do sezonu 2021/2022, gdy wzrost cen kapusty białej był jeszcze wyraźniejszy i bardziej dynamiczny (od początku października do początku grudnia 2021 kapusta biała zdrożała o ponad 100 procent), bo w zeszłym roku trend ten startował z bardzo niskiego pułapu.

W bieżącym sezonie nadzieje na wzrost cen kapusty jeszcze przed końcem 2022 roku były spore, ale okazały się płonne. Jesienią mieliśmy typowy sezonowy dołek cenowy związany ze wzrostem podaży po zbiorach i funkcjonowaniem na rynku znacznych ilości kapusty gorszej jakościowo i tej, która nie trafiła do chłodni. To zbudowało presję na ceny, mimo że generalnie podaż ogólna kapusty białej w tym sezonie jest i będzie mniejsza niż w latach poprzednich.

Z jednej strony mieliśmy (i wciąż mamy) pewną nadpodaż, z drugiej popyt na kapustę był (i jest nadal) mniejszy od oczekiwanego, zwłaszcza w sektorze eksportowym. Stąd presja na ceny wciąż jest w hurcie widoczna, a w okresie przerwy świątecznej w handlu hurtowym ten nacisk się nasilił. Widać to w wahaniach ceny średniej.

Obecnie ceny kapusty białej w dużym hurcie (pakowanej w worki) wróciły na poziom 0,80-1,20 zł/kg (poprawa o nieco ponad 5 procent), ale należy zauważyć, ze teraz ceny te są średnio poniżej pułapu zeszłorocznego, podczas gdy do połowy grudnia to bieżąca cena średnia była wyższa od zeszłorocznej.

Obecnie popyt na kapustę białą w polskim hurcie pozostaje ograniczony i dominują na nim oferty sprzedaży. Jednak perspektywie czasowej najbliższego miesiąca należy oczekiwać w tym zakresie poprawy. Rynek powinien zacząć się zmieniać już po 10 stycznia, gdy zakończy się okres spowolnienia wywołanego ciągiem świąt. Powinien też ruszyć się eksport na Ukrainę, co poprawi ogólną relację podaż-popyt.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE

Co z cenami białej kapusty?

2022-12-06 09:06
Zaczął się ostatni miesiąc 2022 roku. W poprzednim sezonie początek grudnia przyniósł skokowy wzrost hurtowych cen białej kapusty. Jak będzie z cenami tego warzywa w sezonie bieżącym? czytaj dalej