Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

W Holandii dominuje obawa przed zakupem zbyt drogiej cebuli

Na rynku wzrostowym każdy może robić interesy, ale na rynku spadkowym plewy są oddzielane od ziarna. Cebula z nasadzeń stała się trudnym rynkiem, gdy tylko cebula z siewu wchodzi na rynek. Nadal istnieje rynek na dobrej jakości cebulę z dymki, ale jeśli coś jest z nią nie tak, wkrótce pozostanie dla niej tylko przemysł. Kupujący nie spieszą się z zabezpieczeniem wystarczającej ilości cebuli z siewu. Cebula ta na początku sezonu okazała się zbyt droga, a kupujący najwyraźniej oceniają, że szansę na spadek cen są wyższe niż na wzrost rynku.

Zawsze można oddać
Producenci cebuli z siewu, ze swojej strony, nie chcą robić interesów poniżej kosztów, zanim jeszcze zbiorą plony. Zawsze możemy je rozdać lub znaleźć sposób na ich tymczasowe przechowywanie - mówią. Istnieje też niebezpieczeństwo, że wysoka podaż cebuli będzie utrzymywać się na rynku przez długi czas. Pomijając taką cebulę, która nie może być przechowywana przez długi czas ze względu na jakość. Prawdopodobnie w tym sezonie będzie jej więcej niż przeciętnie ze względu na mokry sezon wegetacyjny.

Eksport sam w sobie nie jest zły jak na tę porę roku. Najnowsze dane eksportowe są nieco zniekształcone przez statek do Senegalu, ale kilka firm sortujących zgłosiło, że w 35. tygodniu miało dobrą pracę. Szeroka gama miejsc docelowych jest uderzająca. Ameryka Środkowa, Izrael, niektóre kraje Azji i Afryki: praktycznie na całym świecie są nabywcy holenderskiej cebuli. Wybrzeże Kości Słoniowej dość mocno stawia na holenderską cebulę, ale na dobrą sprawę należy dodać jeszcze jednego lub dwóch odbiorców hurtowych. Tęsknimy za Senegalem, to komentarz, który pojawia się regularnie. W chwili pisania tego tekstu nie wiadomo jeszcze, kiedy Senegal otworzy granicę dla zagranicznej cebuli.

Polska trzyma poziom
Pozytywne jest to, że Polska radzi sobie całkiem dobrze na rynku. Jak zawsze, polski przemysł w zasadzie przejął rolę miotły dla holenderskiej cebuli, która już "ma swoją historię". Jednak kilka firm zajmujących się sortowaniem twierdzi, że wykonują również pracę dla polskich nabywców. Niektórzy uważają, że polscy importerzy chcą skorzystać ze stosunkowo niskich cen w Holandii, aby uratować własne zapasy, podczas gdy inni postrzegają to jako znak, że ze zbiorami cebuli w Polsce jest gorzej niż mówiły prognozy.

Również w 35. tygodniu nie udało się w Holandii ustabilizować ceny worka. Cena cebuli w workach notowana przez DCA ponownie spadła i waha się od 16 do 22 euro. Klienci czekają tak długo, jak to możliwe, aby złożyć zamówienie, ponieważ cena może jeszcze spaść, a sortowacze przychodzą ostro, aby otrzymać zamówienie. To błędne koło, w którym holenderski rynek cebulowy znajduje się od tygodni i z którego nie może się wydostać. W takich momentach duże możliwości sortowania i wzajemna konkurencja, z jaką mamy do czynienia w Holandii, działają na niekorzyść tamtejszej cebulowej branży.

Notowania DCA:

Cebula workowana 35-50 mm: 17,50 euro/100 kg; (-4,2 proc.);

Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 18,50 euro/100 kg; (-2,6 proc.);

Cebula workowana 60-80 mm: 19 euro/100 kg (-2,62 proc.);

Cebula workowana +80 mm: 21 euro/100 kg (-2,3 proc.).

Notowania giełdowe:

Giełda Goes

Cebula z nasadzeń 8,50 euro/100 kg (-13,6 proc.);

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
11 euro/kg (-15,4 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
11 euro/100 kg (-15,40 proc.).

Giełda Middemeer – brak notowań

Giełda Emmeloord

Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
9 euro/kg (-18,2 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej (z siewu)
10,50 euro/100 kg (-4,5 proc.).

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE