Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

W wielu krajach europejskich popyt na szparagi przewyższa podaż, głównie ze względu na kwietniowy chłód, który spowolnił produkcję. Popyt jest jednak dobry, ponieważ coraz więcej krajów zezwala restauracjom na ponowne otwarcie. Również w Stanach Zjednoczo

2021-05-06 08:00

Kapryśna pogoda tej wiosny, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, w tym w Hiszpanii, kraju, który jest teraz głównym dostawcą bakłażanów do Polski, sprawiła, iż podaż większości importowanych stamtąd krajów podlega wahaniom. To oczywiście skutek zmian w tempie wegetacji roślin na skutek wahających się temperatur.

W przypadku hiszpańskich bakłażanów skutkowało to także analogicznymi zmianami cen aukcyjnych. W ostatnim miesiącu raz one rosły, raz spadały z chwilowym szczytem w dniach 24-26 kwietnia. Średnia cena na aukcjach hurtowych sięgnęła wówczas 0,69 euro/kg. Potem znów ceny spadły i w średnia z notowań z 5 maja wyniosła 0,30 euro/kg (o 56,5 procent mniej niż wspomniana górka).

A jak zmiany cen tych warzyw wyglądały na polskim rynku hurtowym? Na pierwszy rzut oka widać, że nie powtórzyły wzorca hiszpańskiego. Początek kwietnia przyniósł spadek cen w handlu hurtowym na większą skalę o 27 procent, ale potem, w drugiej połowie minionego miesiąca, ceny te utrzymywały się w trendzie zwyżkowym. W notowaniu z 5 maja było to 4,00-5,00 zł/kg, czyli o 12,5 procent drożej niż w połowie kwietnia. To poziom zbliżony do tego z analogicznego okresu zeszłego roku, ale można zakładać, że przy poprawie pogody ceny bakłażanów jeszcze spadną i wówczas będzie to odczuwalne również na rynku polskim.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE