Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Hiszpania - niestabilna podaż bakłażanów

2021-05-06 08:00

Kapryśna pogoda tej wiosny, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, w tym w Hiszpanii, kraju, który jest teraz głównym dostawcą bakłażanów do Polski, sprawiła, iż podaż większości importowanych stamtąd krajów podlega wahaniom. To oczywiście skutek zmian w tempie wegetacji roślin na skutek wahających się temperatur.

W przypadku hiszpańskich bakłażanów skutkowało to także analogicznymi zmianami cen aukcyjnych. W ostatnim miesiącu raz one rosły, raz spadały z chwilowym szczytem w dniach 24-26 kwietnia. Średnia cena na aukcjach hurtowych sięgnęła wówczas 0,69 euro/kg. Potem znów ceny spadły i w średnia z notowań z 5 maja wyniosła 0,30 euro/kg (o 56,5 procent mniej niż wspomniana górka).

A jak zmiany cen tych warzyw wyglądały na polskim rynku hurtowym? Na pierwszy rzut oka widać, że nie powtórzyły wzorca hiszpańskiego. Początek kwietnia przyniósł spadek cen w handlu hurtowym na większą skalę o 27 procent, ale potem, w drugiej połowie minionego miesiąca, ceny te utrzymywały się w trendzie zwyżkowym. W notowaniu z 5 maja było to 4,00-5,00 zł/kg, czyli o 12,5 procent drożej niż w połowie kwietnia. To poziom zbliżony do tego z analogicznego okresu zeszłego roku, ale można zakładać, że przy poprawie pogody ceny bakłażanów jeszcze spadną i wówczas będzie to odczuwalne również na rynku polskim.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE