Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

WAPA zaktualizowała prognozy zbiorów gruszek

2021-12-14 08:23

WAPA na ostatnim, grudniowym spotkaniu podała aktualizację prognoz zbiorów jabłek i gruszek na półkuli północnej. Jak wygląda ta kwestia w przypadku zbiorów gruszek w 27 krajach Unii Europejskiej plus Wielka Brytania? W ujęciu procentowym większość wprowadzonych korekt nie jest duża, ale są to dość znaczące zmiany w tonażu, sumujące się do wielkości ponad +65 tys. ton w stosunku do przewidywań z sierpnia bieżącego roku.

Grudniowa prognoza ekspertów WAPA przewiduje bowiem zbiory tych owoców w 2021 roku na poziomie 1,665 mln ton wobec 1,604 mln ton przewidywanych w sierpniu. Mimo poprawy jest to nadal duży spadek w relacji rok do roku, bo o 26 procent.

Największą zmianę względną odnotowano w przypadku Belgii i jest to korekta na plus. Zbiory belgijskich gruszek oszacowano bowiem tym razem na 354 tys. ton, czyli o 17 procent więcej niż przewidywania sierpniowe. Wciąż jest to jednak -10 procent rok do roku.

Większe zbiory niż pierwotnie zakładano przewiduje się także w przypadku Holandii. Mają one wynieść 340 tys. ton, czyli o 5 procent więcej niż we wcześniejszej prognozie. Ale i tak będzie to -15 procent w relacji rok do roku.

Korekty in minus w zbiorach gruszek mamy natomiast w przypadku dwóch krajów. Dla Włoch jest to -5 procent w stosunku do pierwotnych przewidywań, co oznacza spadek wielkości zbiorów do zaledwie 202 tys. ton, co oznacza aż -67 procent rok do roku. W przypadku Francji mamy -2 procent w stosunku do przewidywań z sierpnia, co oznacza spadek do 56 tys. ton, czyli aż -56 procent rok do roku.

Zbiory gruszek w Polsce w roku 2021 eksperci WAPA niezmiennie szacują na 70 tys. ton. Jest to wzrost rok do roku o 8 procent.

w

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE