Wciąż mało porów
Początek lata nie jest z pewnością szczytową fazą handlu porami na polskim rynku hurtowym. Zazwyczaj mamy taką sytuację że kończą się zapasy porów zeszłorocznych, a rynek mniej lub bardziej płynnie przechodzi do handlu porami z nowego zbioru. I warzywa te wówczas tanieją po czym ich ceny na lato i jesień się stabilizują. Ciekawiej, pod względem cenowym, robi się na tym rynku dopiero zimą.
W tym roku mamy dość nietypową sytuację, bo podaż porów z zeszłorocznego zbioru pozostawała od długiego czasu niska, a to wygenerowało wysokie ich ceny. Nie pomógł tu import, bowiem i importowanych porów trafiało do Polski niewiele. Szczyt cenowy mieliśmy na przełomie maja i czerwca. I to szczyt z rekordowymi cenami, co widać na wykresie poniżej.
Potem sytuacją nieco się poprawiła, ale niezmiennie warzywa te pozostają relatywnie drogie. Ceny polskich młodych porów oferowanych w handlu hurtowym na większą skalę pozostają najczęściej na poziomie 3,00-3,50 zł/szt. i jest to dość drogo. takie ceny zazwyczaj obowiązują na samym początku sezonu i dość szybko maleją. Rok temu w okolicach 21 czerwca było to już 2,50 zł/szt., a dwa lata temu tylko 1,65 zł/szt. (zeszły rok był jednym z tych „droższych”).
Pory sprzedawane na wagę maja obecnie najczęściej ceny hurtowe z zakresu 5,00-7,00 zł/kg i też jest to drożej rok do roku, choć niewiele. Rok temu było to bowiem średnio 5,50 zł/kg, ale przypomnijmy, ze tamten sezon tez nie był tani na rynku porów, a poważny spadek cen przyszły dopiero 26 czerwca (po nim zaś szybka stabilizacja na pułapie 4,00 zł/kg). w czerwcu 2022 roku ceny tych warzyw były zaś na poziomie 2,60 zł/kg, a potem wzrosły.
Rynek porów wciąż jest w Polsce we wczesnej fazie nowego sezonu i na razie podaż tych warzyw jest niska. Ich ceny są i jeszcze pozostaną więc dość wysokie. Tym bardziej, że nie można liczyć na tani import (ceny importowanych z Europy zachodniej porów to poziom około 10,00 zł/kg). Być może dopiero w lipcu dojdzie do nieco większych zmian w tym zakresie, ale to będzie zależało w ogromnej mierze od rozwoju warunków pogodowych.