Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Wojna na Ukrainie uderza też w holenderski sektor warzywny

Skutki sytuacji na Ukrainie odczuwają również holenderscy eksporterzy kapusty. "W chwili obecnej nie mamy nic więcej do zrobienia w tym kierunku, pomimo tego, że na wschód Europy trafiało sporo kapusty. Ukraina była nawet liderem w zakupach kapusty, ale obecnie eksport ten spadł do zera" - mówi Martin Bolhuis z agencji pośredniczącej Tuindersbelang w Warmenhuizen.

"To powoduje, że ceny znajdują się pod presją. Zaczęło się to już dwa tygodnie temu, kiedy doszło do napięć i samochody nie mogły przejechać przez granicę. W szczytowym momencie cena białej kapusty wynosiła 32 centy, teraz spadła do 23 centów. Cena kapusty czerwonej trzyma się lepiej, osiągając poziom około 35 centów. Na tym poziomie cenowym możemy jeszcze handlować".

Na pytanie, czy na rynku kapusty istnieją alternatywne rozwiązania, Martin odpowiedział: "W tej chwili nie. Ostatecznie popyt będzie pochodził z Europy Zachodniej, ale to wymaga pewnej cierpliwości. Niemcy i Polska również dostarczają towar, ale po niższych cenach. Zachowanie spokoju jest na porządku dziennym. Jeśli firmy będą chciały szybko realizować dostawy, odbędzie się to kosztem ceny".

"Na pewno nie byliśmy niezadowoleni z rynku kapusty do tego momentu. Zapasy nie były zbyt duże i mogliśmy robić wszystko z wielkością. Nadal możemy to robić, ale turbulencje nigdy nie są dobre dla handlu. A to napięcie jest obecnie odczuwalne na całym świecie."

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE