Zaczyna się sezon rodzimej papryki
Zimna wiosna spowolniła znacząco wegetację warzyw, w tym też krajowej papryki spod osłon. Sezon handlowy startuje relatywnie późno i z niską podażą. Czy widać to w cenach krajowej papryki? Czy obecna słoneczna i ciepła pogoda przyśpieszy wegetację i spowoduje szybki wzrost dostępności papryki?
Podaż papryki krajowej, a dostępna jest, jak to na starcie sezonu, tylko papryka zielona, jest znacząco niższa w porównaniu do „normalnych” sezonów. jest nawet niższa od tej z analogicznego okresu zeszłego roku, chociaż i wówczas sezon startował z opóźnieniem i mniejszą dostępnością. I tak, widać to w hurtowych cenach tej polskiej zielonej papryki.
Pierwsze notowania w handlu hurtowym na nieco większą skalę i w ofertach producentów to był poziom 7,00-9,00 zł/kg, co daje średnią 8,00 zł/kg, w czasie gdy rok temu start takiego handlu miał miejsce na pułapie 5,00 zł/kg. Obecnie ceny już spadły i najczęściej są w przedziale 5,00-7,00 zł/kg, ale to wciąż o jedną piątą więcej niż przed rokiem.
Ceny zielonej papryki krajowej w małym hurcie są na poziomie 6,00-7,00 zł/kg i jest to średnio o 37 procent drożej w relacji rok do roku. Na Broniszach średnia cena obecnie to 6,50 zł/kg, a rok temu wynosiła ona 4,75 zł/kg.
Jeśli chodzi o ceny skupu papryki zielonej na rynek świeży, to w 25. tygodniu 2023 roku było to 4,50 zł/kg. Rok temu, w 25. tygodniu, cena skupu tej papryki wynosiła 3,00 zł/kg, a zatem była o 50 procent niższa.
Dodajmy na koniec, ze popyt na krajową paprykę zieloną jest wysoki, zwłaszcza w relacji do ograniczonej podaży. Jest dużo chętnych podmiotów, które szukają dostawców i wydaje się, że to się prędko nie zmieni. Nawet w warunkach dość szybkiego wzrostu bieżącej podaży, ataki jest prawdopodobny, bo mamy teraz ciepłą pogodę, która przyśpieszy wegetację.
AMI: Sezon na paprykę rozpoczyna się wysoką ceną
"Powolna podaż papryki skutkuje dobrymi cenami"
czytaj dalej