Zaczyna się zimowa faza sezonu pomarańczy
Sezon handlu pomarańczami wchodzi właśnie w Europie w nową fazę. Kończy się letnia kampania importu z dalekich krajów, zaczyna ta zimowa, gdy na rynku krajów UE trafiają owoce z południa naszego kontynentu oraz te z Egiptu i Turcji. W Polsce liderem na rynku świeżych pomarańczy pozostaje bezsprzecznie Hiszpania, choć import z tego kraju pozostaje w wyraźnej tendencji spadkowej.
Ostatniej zimy był znowu niższy niż w poprzednich latach. Od początku grudnia 2023 do końca lutego 2024 sprowadzono do Polski z Hiszpanii 27,6 tys. ton pomarańczy (te i wszystkie następne liczby to dane GUS) W tym samym okresie sezonu 2022/2023 było to 31 tys. ton w w analogicznym okresie sezonu 2021/2022 było to aż 45 tys. ton
Wciąż jednak Hiszpania wyraźnie wyprzedza drugą na liście dostawców Grecję, skąd w zimie 2023/2024 sprowadzono 18,2 tys. ton tych owoców. Ale w przypadku Grecji odnotowujemy wzrost, bo w zimie 2022/2023 było to 17 tys. ton i 12 tys. ton w zimie 2021/2022. Od kilku lat w UE i w Polsce rośnie udział Egiptu na rynku Pomarańczy. Jednak w zimowym okresie sezonu 2023/2024 z Egiptu do Polski kraju sprowadzono 10,3 tys. ton tych owoców, co dało mu czwartą lokatę na liście dostawców, za Niemcami (będącymi re-eksporterem cytrusów) z wolumenem 10,9 tys. ton. Te cztery kraje zdecydowanie dominują na polskim rynku, jeśli chodzi o dostawy pomarańczy. Piąte na liście Włochy dostarczyły ich zeszłej zimy tylko 1,80 tys. ton.
Jak wygląda początek zimowego sezonu na polskim hurtowym rynku pomarańczy? Na razie cena średnia delikatnie się wzmocniła. Jak wspomniano wyżej, pomarańcze z RPA znikają z naszego rynku, za to podaż owoców z Hiszpanii jest niska. Gorsza niż w normalnych latach, bo tamtejsze zbiory mocno ucierpiały przez powodzie. USDA szacuje duży spadek produkcji cytrusów w samej Hiszpanii, ale też w wielu innych krajach basenu Morza Śródziemnego.
To może oznaczać sezon droższy od poprzednich, choć generalnie w kolejnych tygodniach dostępność owoców powinna wzrastać, w miarę zbliżania się Świąt Bożego Narodzenia. Ale tanio nie będzie. Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie są najczęściej w przedziale 4,00-6,50 zł/kg, zależnie od kraju pochodzenia, kalibru i opakowania. To średnio tyle samo co rok temu, a zeszły sezon zimowy był historycznie drogi, co widać na naszym wykresie.