Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 2 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 1365 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ekwador – ceny bananów w górę

Banany
Banany
  |   Źródło:
Ceny spotowe bananów z Ekwadoru osiągnęły poziom 10,30 USD za pudełko.

W wyniku zmniejszającej się podaży bananów z Ekwadoru na eksport, ze względu na spadek temperatur na początku roku, w ubiegłym tygodniu spotowa (nie kontraktowa) cena pudełka bananów (około 18 kg) wzrosła do 9,50 USD, 10,20 USD, a w końcu nawet do 10,30 USD, który to poziom jest znacznie wyższy niż oficjalna cena sprzedaży na podstawie umowy zawartej przez Ministerstwo Rolnictwa; 6,30 dolarów.

Niektórzy producenci bananów uważają, że ten poziom cen zostanie utrzymany przez 10–15 tygodni, ponieważ owoce, które teraz rosną zaczynają się od dobrej jakości, co zapewni dobry zwrot.

Ekwador eksportuje około 350 milionów pudeł bananów rocznie, co stanowi prawie 35 procent światowej podaży. Według ostatniego raportu Ekwadorskiego Banku Centralnego (EBC) między styczniem a grudniem 2019 roku eksport bananów wzrósł o 1,8 procent pod względem wielkości i 2,5 procent pod względem wartości, wynosząc 6,2 mln ton i 2,963 mln dolarów FOB. Jednak według producentów ten marginalny wzrost pokazuje, że produktywność jest w stagnacji i że brakuje polityki rządowej.

Jednak wysokich cen nie osiągnięto na rynkach docelowych, ale na rynku krajowym, gdzie brak podaży zmusił ekwadorskie firmy handlowe do płacenia znacznie więcej.

Ekwador oficjalnie ma około 180 000 zarejestrowanych hektarów przeznaczonych na tę produkcję, ale są tacy, którzy szacują, że może istnieć kolejne 60 000 hektarów nie zalegalizowanych lub niezarejestrowanych.

Rynek tego owocu jest zróżnicowany. Ekwador dociera do wszystkich krajów, problemem są taryfy, które płaci za to dotarcie do takich państw jak Chiny i kraje na Bliskim Wschodzie. Podpisanie umów handlowych ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia udziału kraju i marży eksporterów.

Według Klebera Sigüenzy, producenta, i Richarda Salazara, dyrektora Acorbanec, Rosja i Chiny są rynkami spotowymi, które zapłaciły ceny lepsze niż te płacone za zakontraktowane owoce (jak w przypadku Niemiec).

Podobne
Banany
2020-02-12 12:00
Banany ofiarą plotki?
W krajach byłego ZSRR jak pożar stepu rozprzestrzenia się plotka łącząca banany z ryzykiem zarażenia korona wirusem.
czytaj więcej
Banany
2020-01-27 13:42
Banany nie są tanie, a mogą jeszcze zdrożeć
Ceny bananów w polskim hurcie, w styczniu bieżącego roku, nie należały do najniższych. A mogą jeszcze wzrosnąć.
czytaj więcej
Banany
2020-01-14 14:00
Drogie banany
Jak wygląda sytuacja na rynku bananów? Czy ceny tych owoców mogą wzrosnąć?
czytaj więcej
Banany
2020-01-10 11:00
Ekwador ma w UE niższą taryfą na banany
Ekwador jest teraz na równych warunkach w odniesieniu do eksportu bananów do UE.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.