Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 29 października 2020. Od wczoraj dodano 3415 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Cytryny – zmiana warty już niemal zakończona

Cytryny
  |   Źródło:
Z polskiego rynku znikają cytryny argentyńskie, a dominację umacniają te importowane z Hiszpanii.

Na polskim rynku owoców świeżych trwa jeszcze sezonowa zmiana warty między cytrynami sprowadzanymi z Argentyny i Hiszpanii. Choć trzeba przypomnieć, że w tym sezonie mieliśmy dość nietypową sytuację na rynku cytryn.

Bardzo słabe zbiory w Argentynie sprawiły, że importowana stamtąd cytryna nie miała szans zdominować letniego rynku w Europie, jak to się dzieje zazwyczaj. Mała dostępność i wysokie ceny spowodowały, że nie była ona tak konkurencyjna w stosunku do oferty hiszpańskiej.

Stąd w tym sezonie mieliśmy w zasadzie permanentną obecność importu z Hiszpanii na naszym rynku. W przypadku niektórych sieci handlowych dominacja Hiszpanii była tu stuprocentowa, mimo że przecież dla producentów hiszpańskich to nie jest okres głównego sezonu.

Ceny cytryn argentyńskich, które przez cały sezon letni pojawiały się głównie w handlu hurtowym i na giełdach, teraz są na poziomie 5,50-6,00 zł/kg. I jest to już końcówka dostaw. Cytryny hiszpańskie mają obecnie nieco wyższe ceny. W ofertach importerów są one po 5,50-6,50 zł/kg (znacznie drożej niż rok temu, kiedy średnia wynosiła 4,20 zł/kg), ale można przypuszczać, że ich podaż będzie dość szybko rosnąć (oczywiście zadecyduje tu pogoda), a jeśli tak, to ceny pójdą nieco w dół.

Podobne
Cytryny
2019-09-23 08:00
Import cytryn po II kw. 2019 r.
Spadek importu cytryn w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS po dwóch kwartałach 2019 roku.
czytaj więcej
Cytryny
2019-09-11 18:55
Cytryny będą tanieć?
Czy to już czas na niższe ceny cytryn na polskim rynku?
czytaj więcej
Cytryny
2019-08-14 16:53
Nietypowy letni sezon cytryn
Letnia część tegorocznego sezonu cytryn jest dość nietypowa. Dlaczego?
czytaj więcej
Cytryny
2019-08-07 08:07
Hiszpania – pierwsze prognozy zbioru cytryn
Pierwsze szacunkowe dane na temat zbioru cytryn w Hiszpanii w sezonie 2019/2020.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.